stat4u
BOHATEROWIE I BŁAZNY - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

BOHATEROWIE I BŁAZNY

Aktualności » BOHATEROWIE I BŁAZNY

Data:28.02.2016 (ost. aktualizacja 28.02.2016 19:40)
  • Janusz Sanocki, poseł na Sejm RP
    Janusz Sanocki, poseł na Sejm RP

W całej Polsce odbywają się masowe imprezy organizowane  spontanicznie przez młodzież, grupy rekonstrukcyjne, organizacje społeczne – ku czci niezłomnych żołnierzy, walczących do końca o Niepodległą Polskę. Ścigani przez komunistyczną bezpiekę, coraz bardziej osamotnieni kończyli albo zastrzeleni w obławach jak dzikie zwierzęta, albo w katowniach UB.  Zamilczani przez lata, często pochowani w bezimiennych mogiłach mieli zostać na zawsze zapomniani.

Ostatni żołnierz zbrojnego podziemia – Józef Franczak „Lalek” zginął w obławie 21 października 1963 r. Prokurator polecił pozbawić zwłoki głowy i zakopać zdekapitowane ciało w bezimiennym dole. Dopiero w wolnej Polsce Lalek doczekał się godnego pogrzebu. Podobnie zresztą jak inni bohaterowie zbrojnego podziemia, walczący po 1945 r. o wolną Polskę.

Jeden z nich – Zdzisław Broński napisał słowa, które mogą być mottem całego pokolenia: „Życie poświęcić warto jest tylko dla jednej idei, idei wolności. Jeśli walczymy i ponosimy ofiary, to dlatego, że chcemy właśnie żyć, ale żyć jako ludzie wolni, w wolnej Ojczyźnie”.

Chyba największy polski, współczesny poeta – Zbigniew Herbert poświęcił „Niezłomnym” przepiękny wiersz – „Wilki”:

„Ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy”

Stąd biegi zorganizowane w niedzielę ku czci „Żołnierzy wyklętych” odbywały się pod hasłem „Tropem Wilczym”.