stat4u
CO GORSZE ? - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

CO GORSZE ?

Aktualności » CO GORSZE ?

Data:22.01.2017 (ost. aktualizacja 22.01.2017 16:17)
  • Poseł Janusz Sanocki/archiwum
    Poseł Janusz Sanocki/archiwum

Rząd wie najlepiej

Minister zdrowia ogłosił (w obecności premier rządu) program reformy, dotkniętej permanentnym kryzysem, służby zdrowia. Mam wielu przyjaciół lekarzy, jestem posłem, czytam, interesuję się tym co się dzieje, ale nie słyszałem, żeby minister i rząd dyskutowali z obywatelami założenia ew. reformy służby zdrowia. Z lekarzami, z organizacjami pacjentów, samorządowcami – po prostu ze społeczeństwem. A w Sejmie z opozycją.

Nie słyszałem i nie widziałem żadnych artykułów, w których  Polacy mogliby zaznajomić się jak zorganizowane jest lecznictwo w innych państwach i jakie z tego wynikają tamtejsze problemy.

Nic z tego nie zostało zrobione, a za to minister zdrowia zapowiada reformę, która polegać ma na likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia  - instytucji, która w imieniu państwa polskiego „kontraktuje” usługi medyczne z placówkami – często prywatnymi.  Teraz będzie to robiło bezpośrednio ministerstwo zdrowia.

Nie jestem obrońcą NFZ, ale nie z faktu istnienia tej instytucji wypływają problemy polskich pacjentów, lekarzy i pielęgniarek.

Jednocześnie minister zapowiada, że zlikwiduje się składkę zdrowotną i nikt już – z obywateli - nie będzie musiał płacić, a za to każdy dostanie wszystko co mu potrzeba, pełną opiekę medyczną. Słowem: „Od każdego według możliwości, każdemu według potrzeb”. Już to znam. Z PRL-u.