stat4u
DLACZEGO ANDRZEJ DUDA WYGRAŁ Z KANDYDATEM PO ? - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

DLACZEGO ANDRZEJ DUDA WYGRAŁ Z KANDYDATEM PO ?

Aktualności » DLACZEGO ANDRZEJ DUDA WYGRAŁ Z KANDYDATEM PO ?

Data:26.05.2015 (ost. aktualizacja 26.05.2015 11:40)
  • Ryszard Czarnecki, Wiceprzewodniczący PE
    Ryszard Czarnecki, Wiceprzewodniczący PE

Wybory wygrał kandydat Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy. Wyborcy w ten sposób zademonstrowali, że chcą tych polityków, którzy się jednoczą, a  nie tych, którzy się kłócą (jak choćby SLD czy coraz bardziej PO). O wyborze Andrzeja Dudy zdecydowała też bardzo dobra kampania. Decydujące okazało się poparcie ludzi młodych między 18 a 29 rokiem życia. Tutaj kandydat PiS  wygrał zdecydowanie uzyskując prawie 2/3 głosów.

To były chyba pierwsze wybory rozstrzygnięte w niemałej  mierze – uwaga! ‒ nie przez telewizję, a przez tzw. media społecznościowe, a więc np. Twitter czy Facebook.

Ważne było też to, że sztab Andrzeja Dudy był jednolity, sprawny i miał generalnie dobre pomysły. Ponadto w sztabie nie było kłótni, nie było przecieków do mediów, kampania była efektywna, także dlatego, że nieprzepłacona. Porównajmy to z sytuacją w trójkącie: Kancelaria Prezydenta ‒ Sztab PO ‒ Partia PO. To był Trójkąt  Bermudzki, a  w Trójkącie Bermudzkim, jak wiadomo, znikają statki. Tym razem zniknęło zwycięstwo partyjnego kandydata PO Bronisława Komorowskiego.

Myślę, że demokratyczne „odbicie” Pałacu Prezydenckiego po pięciu latach jest wydarzeniem o olbrzymiej randze, ale też wstępem do zwycięstwa PiS i Zjednoczonej Prawicy w październiku 2015.

Ryszard Czarnecki

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego