stat4u
KAMPANIA WYBORCZA W USA - SZEŚĆ ODSŁON - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

KAMPANIA WYBORCZA W USA - SZEŚĆ ODSŁON

Aktualności » KAMPANIA WYBORCZA W USA - SZEŚĆ ODSŁON

Data:08.03.2016 (ost. aktualizacja 08.03.2016 13:22)
  • Ryszard Czarnecki
    Ryszard Czarnecki

USA. Lubię tu bywać ‒ nie znoszę przyjeżdżać. Po wylądowaniu trzeba odstać nieraz godzinę czy więcej w gigantycznych kolejkach do kontroli paszportowej, a potem konwersować z panem czy panią od którego (której) zależy czy będziesz łaskawie wpuszczony na terytorium amerykańskie czy też nie.

Ale jestem w końcu po raz trzeci w ciągu roku w Waszyngtonie, trudno zatem narzekać za bardzo. Coś mnie tu ciągnie. To „coś” to prawybory „made in USA”. Są fascynujące. W amerykańskiej stolicy zimniej niż w Polsce, ale wyścig Trumpa, Cruza, Rubio i Kasicha u Republikanów oraz sędziwych: Clinton i Sandersa u Demokratów sprawia, iż w zasadzie jest gorąco...

Sześć obserwacji. Po pierwsze: pospolite ruszenie Amerykanów. Prawyborom towarzyszy olbrzymia frekwencja. Telewizje pokazują olbrzymie kolejki cierpliwych ludzi spokojnie czekających na oddanie głosu. Więcej niż zwykle jest też uczestników wieców poszczególnych kandydatów ‒ choć szczególną frekwencję nakręca celebryta i showman Donald Trump.

Po drugie: Partia Demokratyczna przesunęła się ‒ dzięki Berni Sandersowi ‒ w lewo, a Partia Republikańska ‒ dzięki Tedowi Cruzowi i „niepoprawności politycznej” Trumpa ‒ w prawo. To proces wcześniej niespotykany, bo w okresie wyborczym obie partie zwykle, zgodnie z radą swoich strategów, schodziły do środka i walczyły o mityczne „centrum”. Tymczasem teraz oba ugrupowania rozjeżdżają się.