stat4u
KATYŃ, SMOLEŃSK - CZĘŚĆ HISTORII EUROPY - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

KATYŃ, SMOLEŃSK - CZĘŚĆ HISTORII EUROPY

Aktualności » KATYŃ, SMOLEŃSK - CZĘŚĆ HISTORII EUROPY

Data:11.04.2016 (ost. aktualizacja 11.04.2016 12:37)
  • Ryszard Czarnecki
    Ryszard Czarnecki

Wczoraj, w szóstą rocznicę tragedii pod Smoleńskiem i 76. rocznicę tragedii pod Katyniem, składając hołd rodakom poległym na służbie dla Ojczyzny na rosyjskiej ziemi w zeszłym i w tym wieku, powiedzieliśmy: pamiętamy, ale też wymagamy, by Zachód pamiętał.

Pamięć o Kwietniu AD 1940 i Kwietniu AD 2010 to nie jest sprawa tylko patriotycznie nastawionej części polskiej opinii publicznej. To podstawowy obowiązek państwa polskiego, w tym instytucji i urzędów, szkoły i armii. Ale ten obowiązek pamięci: spoczywać musi również na szeroko rozumianym Zachodzie, którego przecież jesteśmy integralną częścią. Nasza pamięć musi być też częścią zbiorowej pamięci transatlantyckiego świata. To wielkie, ale niezbędne zadanie, aby zadbać o miejsce dla tych polskich tragedii w podręcznikach historii w europejskich i amerykańskich szkołach i uczelniach. Polski prezydent czy polscy generałowie z 1940 i 2010 reprezentowali świat zachodnich wartości, złożyli życie na ołtarzu obrony cywilizacji zachodniej (łacińsko-chrześcijańskiej) i muszą być przez tenże Zachód pamiętani jako jego obrońcy.

Walcząc wszak o właściwe miejsce w historii Rzeczypospolitej i Europy dla polskich bohaterów, w tym Prezydenta RP profesora Lecha Kaczyńskiego, pamiętajmy, że tak naprawdę walczymy również o współczesną, silną pozycję Polski na politycznej mapie świata.

 

Ryszard Czarnecki

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego