stat4u
Kętrzyn. BEZPIECZEŃSTWO MOTOCYKLISTÓW - KILKA PORAD DLA WSZYSTKICH - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

Kętrzyn. BEZPIECZEŃSTWO MOTOCYKLISTÓW - KILKA PORAD DLA WSZYSTKICH

Aktualności » Kętrzyn. BEZPIECZEŃSTWO MOTOCYKLISTÓW - KILKA PORAD DLA WSZYSTKICH

Data:16.06.2018 (ost. aktualizacja 16.06.2018 13:48)
  • Ilustracja do tekstu/Internet
    Ilustracja do tekstu/Internet

Najczęstszą przyczyną zdarzeń z udziałem motocyklistów jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

Motocykliści, którzy przestrzegają zasad bezpiecznej jazdy uważają opinie krążące o ich środowisku za bardzo krzywdzące. Wskazują jednocześnie, że większość kierujących motocyklami to prawdziwi pasjonaci, dla których przejażdżka jednośladem to forma relaksu i okazja do spotkań z przyjaciółmi. Przyznają jednak, że tak, jak w każdej grupie, tak i wśród nich znaleźć można tzw. „czarne owce”.

I to właśnie te motocyklowe „czarne owce” odpowiedzialne są za to, że miłośnicy jazdy motocyklem nazywani są m.in. „dawcami organów”. Ponadto kierowcy motocykli zwracają uwagę na zachowanie innych uczestników ruchu, szczególnie kierowców samochodów osobowych, którzy nie zauważają motocykli przy zmianie pasa ruchu i niechętnie umożliwiają przejazd na zakorkowanych ulicach.

Brak zrozumienia i wzajemnego szacunku to kolejny niekorzystny czynnik wpływający na bezpieczeństwo uczestników ruchu. A przecież bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszyscy chcemy tego samego - bezpiecznie dojechać do celu!!!

Pamiętajmy, kierowco - motocyklisto używaj kierunkowskazów i patrz w lusterka.

Niektórzy motocykliści rzadko kiedy używają kierunkowskazu, co jest lekceważące wobec innych użytkowników dróg i wyczerpuje znamiona wykroczenia polegającego na utrudnianiu ruchu drogowego. To samo dotyczy kwestii lusterek wstecznych - są po to, aby mieć świadomość, co dzieje się za nami. Przecież my też możemy blokować szybsze pojazdy, np. karetkę pogotowia.

Wszyscy powinniśmy przewidywać sytuacje na drodze. Mniejsze gabaryty i lepsze przyspieszenia to duża zaleta jednośladów, ale też i pewien mankament. Właśnie dlatego, że motocykl jest mniejszy, inni użytkownicy dróg mogą go przeoczyć. Dlatego trzeba być maksymalnie skoncentrowanym na jeździe i przewidywać sytuacje mogące wydarzyć się na drodze.

Motocyklisto pamiętaj!

Zawsze dostosowuj prędkość do warunków na drodze. Najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Zachęcamy też do zakładania, bez względu na porę dnia, elementów odblaskowych. W ciągu dnia jaskrawy kolor znacznie poprawia widoczność użytkowników jednośladów i może uchronić nas od zdarzenia drogowego i uratować zdrowie, a nawet życie.

Motocyklisto:

- zawsze dostosowuj prędkość do warunków na drodze,

- skrzyżowania pokonuj wolno, wolno też do nich dojeżdżaj. Zawsze miej na uwadze, że możesz znajdować się w martwym polu innego kierowcy,

- miej na uwadze, że środek pasa nie jest najbezpieczniejszym miejscem do jazdy, obowiązuje ruch prawostronny, czyli jak najbliżej prawej krawędzi jezdni,

- błędem jest założenie, że inni prowadzący samochód Cię widzą.

Kierowcy, którzy mieli kolizję z motocyklistami bardzo często przyznają, że nie widzieli ich do chwili, kiedy było już za późno. Odpowiednio wcześniej sygnalizuj więc zamiar skrętu.

Uważaj na pieszych. Przepuszczaj na pasach przechodniów, pokaż wszystkim, że motocykliści potrafią zachować się kulturalnie.

 

Kierowco samochodu:

- niezwykle ważne jest zachowanie bezpiecznego odstępu od motocykla. Przy wyprzedzaniu zachowaj odpowiednią odległość. Pamiętaj, że w razie zderzenia kierujący motocyklem jest o wiele bardziej narażony na ryzyko śmierci niż kierujący samochodem,

- szczególnie niebezpieczne są skrzyżowania – wiele kolizji z motocyklami zdarza się właśnie tam,

- bądź wyjątkowo uważny podczas skrętu w lewo – trudno jest ocenić prędkość motocykla, a jego kierunkowskaz może być przypadkowo włączony lub nie wyłączył się automatycznie po skręcie,

- motocykliści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, więc należy szanować ich prawo do jazdy,

- nie zapominaj dawać kierującym motocyklami przestrzeni do zmiany pasa i odpowiednio wcześniej sygnalizuj manewr, jaki zamierzasz wykonać.

Policjanci apelują, że zastosowanie się do tych wskazówek znacznie poprawi bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.

KPP Kętrzyn/jk