stat4u
Kętrzyn. Działania "Chrońmy dzieci przed alkoholem"- 5 pijanych małoletnich - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

Kętrzyn. Działania "Chrońmy dzieci przed alkoholem"- 5 pijanych małoletnich

Aktualności » Kętrzyn. Działania "Chrońmy dzieci przed alkoholem"- 5 pijanych małoletnich

Data:01.09.2013 (ost. aktualizacja 01.09.2013 11:21)
  • źródło: KWP Olsztyn
    źródło: KWP Olsztyn

Okres wakacyjny to czas sprzyjający zabawie i spotkaniom towarzyskim. Młodzieżowym imprezom często towarzyszy alkohol. Stąd już po raz kolejny w tym roku kętrzyńscy policjanci, również na zakończenie tegorocznych wakacji, przeprowadzili działania prewencyjne pn. „Chrońmy dzieci przed alkoholem”. Celem działań jest zapobieganie demoralizacji i przestępczości nieletnich poprzez ograniczenie dostępu do alkoholu osobom do 18 roku życia. Zadaniem funkcjonariuszy biorących udział w działaniach jest ujawnianie na gorącym uczynku sprawców przestępstw z art. 208 kodeksu karnego:

„Kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając do spożycia takiego napoju, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”

 Policyjne działania ukierunkowane są w tym przypadku na punkty handlowe, w których nieletni mogą kupić alkohol. Sprzedawcy wiedzą zazwyczaj, że czyn ten to przestępstwo, za które sprzedający może odpowiadać przed sądem. Ponadto właściciel sklepu może stracić licencje na sprzedaż alkoholu.

Policyjne działania ukierunkowane były również na ujawnianiu wykroczeń dotyczących  art. 43 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, mówiący o zakazie spożywania alkoholu w miejscach zabronionych.

Podczas wczorajszych działań nie odnotowano przypadku sprzedaży  alkoholu osobie  niepełnoletniej. Policjanci ujawnili natomiast pięciu nietrzeźwych nastolatków. Pośród tego grona byli również ci, którzy urządzili sobie imprezę kończącą wakacje zakrapianą alkoholem na jednym z przystanków na terenie miasta.
Teraz o dalszym losie nastolatków zadecyduje sąd rodzinny i nieletnich. Kętrzyńscy policjanci sprawdzają również skąd młodzi ludzie mieli alkohol.

KWP Olsztyn

JK