stat4u
Kętrzyn. DZIEŃ OTWARTY W STRAŻY GRANICZNEJ (29.05.2013) - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

Kętrzyn. DZIEŃ OTWARTY W STRAŻY GRANICZNEJ (29.05.2013)

Aktualności » Kętrzyn. DZIEŃ OTWARTY W STRAŻY GRANICZNEJ (29.05.2013)

Data:31.05.2013 (ost. aktualizacja 31.05.2013 02:15)
  • źródło: W-MOSG
    źródło: W-MOSG

Ze względu na liczebność i zróżnicowany wiek zaproszonych zwiedzanie odbyło się po specjalnie przygotowanych ścieżkach edukacyjnych w II turach. Gośćmi funkcjonariuszy Straży Granicznej były dzieci
z grupy „Żabki” z Przedszkola Publicznego nr 9
w Bartoszycach, uczniowie ze szkół podstawowych
w: Korszach i Kruszewcu oraz wychowankowie
Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego
w Kętrzynie.

Popołudnie zarezerwowano dla młodzieży gimnazjalnej z Wilkowa i uczniów szkół średnich z: Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kętrzynie i Powiatowego Centrum Edukacyjnego
w Kętrzynie.

Każdy uczestnik Dnia Otwartego SG miał możliwość „prześledzenia służby”
w Straży Granicznej po tematycznych punktach.
Spotkania rozpoczęły się prezentacją multimedialną wprowadzającą przedsięwzięcie.  Potem podzielono dzieci i młodzież na mniejsze grupy i przekazano pod opiekę pracowników i funkcjonariuszy SG, którzy dbali o aktywne spędzenie czasu i kompleksowe zapoznanie z formacją.

Jednym z punktów programu była prezentacja jednostek broni na strzelnicy krytej. Instruktorzy Strzelania z Centrum Szkolenia Straży Granicznej scharakteryzowali przebieg szkolenia strzeleckiego dla funkcjonariuszy w ośrodkach szkoleń SG.

W symbolicznym przejściu granicznym uczestnicy poznali zasady przekraczania granicy państwowej w przejściach granicznych. Najmłodsi nawet otrzymali paszporty okolicznościowe, na których odciśnięto stempel świadczący o wizycie w Straży Granicznej.

Prezentowany sprzęt służbowy budził duże zainteresowanie. Długo rozbrzmiewały sygnały dźwiękowe oznakowanych pojazdów służbowych.

Dzieci i młodzież otrzymały na pamiątkę „obraz” linii papilarnych palców swoich dłoni poznając w ten sposób pracę technika kryminalistyki.

Pirotechnicy z Zespołu Bezpieczeństwa w Komunikacji Zakładu Granicznego CSSG opowiedzieli gościom o swoich zadaniach. Nie lada atrakcją była możliwość sterowania robotem pirotechnicznym.

Stanowisko z wyposażeniem specjalnym Straży Granicznej również przyciągało uwagę. Zarówno kolczatka, jak i tarcza z napisem Straż Graniczna były tym razem na wyciągnięcie ręki.

Ciekawostką okazała się także makieta samolotu. Szczególnie dzieciom podobała się chwila, kiedy wyobrażali sobie powietrzną „podróż po Europie”.

Lekcję zasad bezpieczeństwa goście odbyli podczas spotkania z przewodnikiem psa służbowego i jego czworonożnym podopiecznym. Funkcjonariusz ostrzegał przed obcowaniem ze zwierzętami. Tłumaczył jakimi zasadami powinni się każdorazowo kierować ludzie narażeni na atak agresywnego psa.

Na zakończenie wycieczki wejście na maty hali sportowej pozwoliło dzieciom na wydatkowanie nagromadzonej energii.

Następny Dzień Otwarty SG w październiku!

Justyna Szubstarska
Rzecznik Prasowy
Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej


więcej zdjęć w zakładce Galerie

link bezpośredni:

http://www.info-racje.pl/?ketrzyn-dzien-otwarty-w-strazy-granicznej-%2829052013%29,151