stat4u
Kętrzyn. KĘTRZYŃSCY POLICJANCI W OKOLICACH DWORCA ZATRZYMALI 21-LATKA Z DOPALACZAMI - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

Kętrzyn. KĘTRZYŃSCY POLICJANCI W OKOLICACH DWORCA ZATRZYMALI 21-LATKA Z DOPALACZAMI

Aktualności » Kętrzyn. KĘTRZYŃSCY POLICJANCI W OKOLICACH DWORCA ZATRZYMALI 21-LATKA Z DOPALACZAMI

Data:14.07.2015 (ost. aktualizacja 14.07.2015 22:13)
  • źródło: KWP Olsztyn
    źródło: KWP Olsztyn

Od 1 lipca br. rozszerzona została lista substancji, których posiadanie jest zabronione. Skutki zmian w przepisach może na własnej skórze odczuć 21-letni mieszkaniec powiatu kętrzyńskiego. Policjanci kontrolując dworzec kolejowy zwrócili uwagę na podejrzanie zachowującego się młodego mężczyznę. W trakcie legitymowania okazało się, że Adam W. miał przy sobie kilka woreczków strunowych z różnego rodzaju substancjami - suszem roślinnym i białym proszkiem. 21-latek wyjaśnił, że to są dopalacze, które zakupił przez Internet. Zabezpieczone środki zostały przesłane do laboratorium i po uzyskaniu wyników będzie można podjąć decyzję o ewentualnym przedstawieniu zarzutów. Za posiadanie substancji zabronionych grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Przerażające dane liczbowe

W 2012 roku liczba zatruć dopalaczami na Warmii i Mazurach to zaledwie 29. W I półroczu 2015 ta liczba sięgnęła już 171 przypadków - tylko w samym lipcu 23. Najmłodsza osoba, która zatruła się dopalaczami to 14-latek, najstarsza  - 34 –latek. Największą grupę stanową osoby w wieku 22-25 lat.

Od października 2012 roku do lipca 2015 roku najwięcej zatruć odnotowano w Olsztynie – 149, Elblągu – 106 oraz w Ostródzie – 69.

19-latek z Rynu oraz 24 –latek z Pasymia – ofiary zatruć

14 czerwca br. policjanci otrzymali informację, że po dachach budynków biega młody mężczyzna. Na miejsce przyjechało pogotowie oraz policjanci. 19-latek był bardzo pobudzony oraz agresywny. Trafił do szpitala. Niestety zmarł. W jego organizmie wykryto narkotyki.

5 lipca br. około godziny 3.30 oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki policji został poinformowany przez dyspozytora pogotowia ratunkowego o tym, że na plaży w Leleszkach załoga karetki pogotowia reanimuje mężczyznę. Na miejsce zdarzenia natychmiast pojechali policjanci wraz z prokuratorem. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że trzech mężczyzn zapaliło substancję niewiadomego pochodzenia. W pewnym momencie dwóch z nich zemdlało. Niestety nie udało się uratować jednego z nich - 24-letniego mieszkańca Pasymia, który zmarł w trakcie reanimacji. Dwaj pozostali trafili do szpitali.

Kontrole sklepów

Policjanci wyjaśniają każdy zgłoszony przypadek zatrucia dopalaczami. Starają się ustalić źródło pochodzenia tych niebezpiecznych dla życia i zdrowia środków. Wspólnie z pracownikami stacji sanitarno-epidemiologicznych kontrolują sklepy mogące oferować nielegalne substancje. Tylko na przestrzeni ostatnich dni podczas dwóch kontroli w olsztyńskim sklepie zabezpieczono około 1200 saszetek różnego rodzaju środków. Na niektórych opakowaniach widniały nazwy, które mogą wskazywać, ze możemy mieć do czynienia z narkotykami. Ostatecznie potwierdzą to badania laboratoryjne.  

Zanim będzie za późno – razem przeciwko zagrożeniom

Policjanci z garnizonu warmińsko mazurskiego podejmują ścisłą współpracę z pracownikami Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych w całym województwie, by przeciwdziałać problemowi zażywania narkotyków przez młodzież i wpadania przez nią w uzależnienie od substancji psychoaktywnych.

Wojewódzki program „Zanim będzie za późno” jest skierowany do rodziców uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjanych, a opracowany został przy współudziale Kuratorium Oświaty w Olsztynie oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie. Patronat nad programem objął Wojewoda Warmińsko-Mazurski, natomiast patronat medialny TVP Olsztyn i Radio Olsztyn. Podstawowym założeniem akcji jest dotarcie do jak największej liczby rodziców oraz zachęcenie ich do współpracy, by razem działać na rzecz młodzieży zagrożonej szybko rozprzestrzeniającym się zjawiskiem zażywania dopalaczy i narkotyków.

Średnio na przestrzenni pół roku w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych funkcjonujących na terenie naszego województwa, odbywa się blisko 200 spotkań, w których udział bierze ponad 1000 rodziców.

KWP Olsztyn/jk