stat4u
Kętrzyn. MALI STRAŻACY, UŚMIECH DZIECKA BEZCENNY - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

Kętrzyn. MALI STRAŻACY, UŚMIECH DZIECKA BEZCENNY

Aktualności » Kętrzyn. MALI STRAŻACY, UŚMIECH DZIECKA BEZCENNY

Data:18.05.2017 (ost. aktualizacja 18.05.2017 17:14)
  • fot. archiwum PPSP Kętrzyn
    fot. archiwum PPSP Kętrzyn

O tym, że prawie każdy chłopiec chce lub chciał być strażakiem wiemy nie od dziś. Wiemy też, że zawód strażaka cieszy się wśród dzieci i wśród dorosłych wielkim szacunkiem i uznaniem. Dzieci lubią wiedzieć i chcą wiedzieć o tym zawodzie jak najwięcej.

W związku z tym kętrzyńscy strażacy po raz kolejny zorganizowali w miesiącu maju „Dni otwartej strażnicy”, które połączyliśmy z ogólnopolską kampanią społeczną „Kręci mnie bezpieczeństwo”. W maju niemal w każdym dniu mamy czas zarezerwowany dla „małych strażaków”. Zdarzały się dni, że mieliśmy kilka grup zwiedzających naszą komendę. Zdarza się też, że strażacki wóz jedzie na festyny rodzinne i spotkania w szkołach i przedszkolach.

Nie mogliśmy się oprzeć prośbom dzieciaków i kontynuujemy nasze wspólne spotkania do końca maja, ale będziemy również się spotykać w czerwcu.

W czasie takich wizyt rozmawiamy o Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, ich zadaniach i roli w systemie bezpieczeństwa, o sprzęcie ratowniczym, o przyczynach powstania i rozprzestrzeniania się pożarów, o zasadach postępowania na wypadek pożaru, zasadach użycia podręcznego sprzętu gaśniczego. Dzieci mogą dowiedzieć się jak mają się zachowywać i postępować gdy wybuchnie pożar, ale również co robić, aby do niego nie dopuścić.

Każde dziecko może założyć hełm i ubranie, którego strażacy używają podczas akcji ratowniczo – gaśniczych. Każdy dzieciak może przez chwilę poczuci się jak prawdziwy strażak i „ugasić” pożar podając wodę ze strażackiego węża.

Chcemy, aby nasz zawód i nasza strażnica były przyjazne dla wszystkich i aby kojarzyła się nie tylko z ludzkim dramatem i nieszczęściem, ale również z czymś przyjemnym. Po to właśnie organizujemy takie akcje.

Jednak to nie tylko zabawa, to również szeroko pojmowana profilaktyka przeciwpożarowa. Tłumaczymy dzieciom jak mają się zachowywać, aby nie spowodować zagrożenia dla życia i zdrowia własnego oraz innych. W przypadku zaistnienia takiego zagrożenia pokazujemy co zrobić, aby ratować siebie, a być może i innych. To bardzo ważne, aby już najmłodsi wiedzieli jak najwięcej w tym zakresie.

Po takich spotkaniach dzieciaki jednym zgodnym chórem mówią, że „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

bryg. Szymon Sapieha