stat4u
Kętrzyn. NIE ZATRZYMAŁ SIE DO KONTROLI – ZA TO PRZESTĘPSTWO ODPOWIE PRZED SĄDEM - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

Kętrzyn. NIE ZATRZYMAŁ SIE DO KONTROLI – ZA TO PRZESTĘPSTWO ODPOWIE PRZED SĄDEM

Różne » Kętrzyn. NIE ZATRZYMAŁ SIE DO KONTROLI – ZA TO PRZESTĘPSTWO ODPOWIE PRZED SĄDEM

Data:03.07.2017 (ost. aktualizacja 03.07.2017 14:58)
  • Źródło: KPP Kętrzyn
    Źródło: KPP Kętrzyn

Obowiązujące od 1 czerwca przepisy kodeksu karnego próbę uniknięcia policyjnej kontroli drogowej określają jako przestępstwo.

Kierowca, który świadomie zmusi Policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo wydanych sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełnia przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenie pojazdów na okres od roku do 15 lat”.

Wcześniej takie nieodpowiedzialne zachowanie na drodze było traktowane jako wykroczenie, za które groził jedynie mandat lub w przypadku skierowania sprawy do sądu – grzywna. Nowe, surowsze przepisy to reakcja na zagrożenia w ruchu drogowym, jakie niesie za sobą ucieczka przed Policją. Takie zachowania niejednokrotnie prowadziły do zagrożenia życia bądź zdrowia pozostałych uczestników ruchu drogowego oraz szkód w mieniu.

O konsekwencjach prawnych niepodporządkowania się wydanym do zatrzymania pojazdu sygnałom będzie mógł się przekonać mieszkaniec Kętrzyna, który widząc oznakowany radiowóz policyjny gwałtownie przyśpieszył  i zaczął początkowo uciekać ulicami miasta lekceważąc sygnały świetlne i dźwiękowe wydawane przez policjantów do zatrzymania. Następnie mężczyzna fiatem sieną pędził po wąskich i krętych drogach w kierunku Biedaszek, a później w kierunku miejscowości Filipówka Kolonia, gdzie chcąc uniknąć policyjnej kontroli wjechał w jedną z posesji, na której został zatrzymany. 43-letni mieszkaniec miasta nie posiadał uprawnień do kierowania, gdyż decyzją uprawnionego organu zostały mu one cofnięte i miał obowiązujący zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych do września 2017r.

Podczas ucieczki mężczyzna popełnił szereg wykroczeń w ruchu drogowym, a mianowicie wyprzedzał na łuku drogi inne pojazdy naruszając znak P-4 „linia podwójna ciągła”, zjeżdżał na przeciwległy pas ruchu zmuszając inne pojazdy do zjechania na pobocze.

Zatrzymany mężczyzna noc spędził w policyjnym areszcie. Za popełnione przestępstwo nie zatrzymania się do kontroli grozi mu kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Mężczyzna nie uniknie również odpowiedzialności na szereg wykroczeń popełnionych w ruchu drogowym.

KPP Kętrzyn/jk