stat4u
Kętrzyn. OBCHODY „DNIA STRAŻAKA” - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

Kętrzyn. OBCHODY „DNIA STRAŻAKA”

Aktualności » Kętrzyn. OBCHODY „DNIA STRAŻAKA”

Data:06.05.2017 (ost. aktualizacja 06.05.2017 11:14)
 • fot. Tomasz Dudziak
  fot. Tomasz Dudziak

Wczorajsze uroczystości uświetnili swoją obecnością mi.in.  przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, komendanci służb mundurowych, księża, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie, emeryci i renciści kętrzyńskiej Komendy – weterani służby pożarniczej, Komendanci Gminni OSP oraz strażacy ochotnicy z terenu powiatu, członkowie rodzin i bliscy strażaków.

Po stałych elementach strażackich uroczystości, tj. meldunku, przeglądzie pododdziałów, odegraniu hymnu państwowego i podniesieniu flagi na maszt przystąpiono do wyróżniania strażaków.

Za wzorową realizację zadań służbowych z dniem 4 maja nadano wyższe stopnie służbowe strażakom Komendy Powiatowej PSP w Kętrzynie:

 1. ogniomistrz Dariusz Hajduczenia na stopień starszego ogniomistrza;
 2. młodszy ogniomistrz Emil Kieszek na stopień ogniomistrza;
 3. młodszy ogniomistrz Andrzej Piróg na stopień ogniomistrza;
 4. młodszy ogniomistrz Andrzej Szczepański na stopień ogniomistrza
 5. starszy sekcyjny Rafał Wilkiewicz na stopień młodszego ogniomistrza;
 6. sekcyjny Marcin Żywicki na stopień starszego sekcyjnego;
 7. sekcyjny Mariusz Wróbel na stopień starszego sekcyjnego;
 8. sekcyjny Piotr Szeryński na stopień starszego sekcyjnego;
 9. sekcyjny Paweł Rzyp na stopień starszego sekcyjnego;
 10. sekcyjny Wojciech Łuszczak na stopień starszego sekcyjnego;
 11. sekcyjny Daniel Iwańczyk na stopień starszego sekcyjnego.

 

Uroczystości odbyły się przed siedzibą PPSP w Kętrzynie, fot. Tomasz Dudziak

Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Zbigniew Borys wraz z Komendantem WMOSG w Kętrzynie płk. SG Tomaszem Semeniukiem przekazali sprzęt łączności dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z  powiatu kętrzyńskiego. Przekazane radiotelefony nasobne MOTOROLA GP-380 zostały pozyskane z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie i w znaczący sposób wpłyną na poprawę łączności podczas prowadzenia akcji ratowniczo – gaśniczych.

Pod koniec apelu odczytano nadesłane listy z podziękowaniami dla strażaków i pracowników jednostek ochrony ppoż. za poświęcenie, bohaterstwo oraz bezinteresowną i trudną służbę, a także z życzeniami, aby ta służba była źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania. W podobnym pochlebnym tonie wyrazili swój szacunek i uznanie przybyli goście, którzy życzyli strażakom jak najmniej interwencji i wyjazdów alarmowych.

W czasie uroczystości można było zapoznać się ze sprzętem ratowniczo – gaśniczym kętrzyńskich strażaków, którym dziś gaszą i ratują, ale także, którego używali dawniej. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się zabytkowa konna sikawka. Sprzęt ten został udostępniony przez  emeryta st. ogn. w stanie spoczynku Piotra Wiśniewskiego. Sikawki konnej E. C. Flader z Saksonii używano do gaszenia pożarów od roku 1860. W chwili obecnej jest to najstarsza sprawna sikawka konna na Mazurach.

PPSP Kętrzyn/jk