stat4u
Kętrzyn. Pies pogryzł dziecko - policjanci apelują o ostrożność - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

Kętrzyn. Pies pogryzł dziecko - policjanci apelują o ostrożność

Aktualności » Kętrzyn. Pies pogryzł dziecko - policjanci apelują o ostrożność

Data:19.07.2013(ost. aktualizacja 19.07.2013 15:05)
  • źródło: KWP Olsztyn
    źródło: KWP Olsztyn

Kętrzyńscy  policjanci wyjaśniają okoliczności pogryzienia 8-letniego dziecka przez psa. Dziewczynka bawiła się na podwórku, kiedy owczarek przeskoczył ogrodzenie i zaatakował dziecko. 8-latka została przewieziona do szpitala. Policjanci apelują o szczególną ostrożność zwłaszcza w przypadku kontaktu małych dzieci z czworonogami.

Do zdarzenia doszło wczoraj po godz. 21:00 na terenie prywatnej posesji w jednej z podkętrzyńskich wsi. Oficer dyżurny otrzymał informację od kobiety, że pies sąsiadki pogryzł dziecko, które przebywa na wakacjach u ciotki. Natychmiast na miejsce skierowano patrol. Funkcjonariusze ustalili, że gdy 8-letnia dziewczynka bawiła się przed domem, pies sąsiadki przeskoczył przez ogrodzenie i ją pogryzł. Dziewczynka została pokąsana przez owczarka kaukaskiego w plecy. Na miejsce również wezwano karetkę pogotowia. Decyzją lekarza dziewczynkę przewieziono do kętrzyńskiego szpitala, gdzie dziecko zostało opatrzone.  Funkcjonariusze ustalili również, że pies ma aktualne badania szczepień.

Teraz policjanci prowadzą czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenie dotyczące niewłaściwego zabezpieczenia psa.

Letnia, ciepła aura sprzyja przebywaniu na świeżym powietrzu. Dzieci wychodzą z domów, spacerują i bawią się w parkach, czy na placach zabaw często w grupie rówieśniczej – bez opieki dorosłych. W takim okresie na ulicach, chodnikach i w rejonie blokowisk pojawiają się także zwierzęta – głównie psy - bezpańskie lub wypuszczone z domów „samopas”, bez nadzoru właścicieli. Wszyscy wiemy, że pies od wieków towarzyszy człowiekowi jako najwierniejszy przyjaciel i obrońca, a prawidłowo wychowany i zdrowy nie zrobi krzywdy. Niestety błędy w wychowaniu psa popełniane przez właścicieli, doznana krzywda lub brak opieki, mogą spowodować nieprawidłowe, a nawet agresywne zachowanie zwierzęcia.

DLATEGO:

·        Nie dotykaj i nie głaskaj obcego psa bez zgody właściciela.

·        Nie wchodź na teren prywatny pilnowany przez psa.

·        Nigdy nie drażnij psów, nawet jeśli są za ogrodzeniem.

·        Nie wkładaj ręki przez płot, balkon lub przez szybę samochodu, w którym jest pies.

·        Nie sprawiaj bólu psom.

CO ROBIĆ, GDY PIES ZAATAKUJE ?

·        Nie uciekaj, stań nieruchomo.

·        Nie krzycz, nie machaj rękoma.

·        Osłoń rękoma szyję, nie patrz psu prosto w oczy.

·        Nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów dopóki istnieje groźba ataku psa.

·        Jeżeli pies chce ugryźć - odgrodź się od niego kurtką, plecakiem, torbą z zakupami, rowerem lub innym przedmiotem.

·        Podsuń psu do gryzienia jakiś przedmiot i oddaj mu go.

·        Jeśli pies cię przewróci, zwiń się w kłębek, leż nieruchomo twarzą do ziemi, nie krzycz, osłoń ramionami szyję uszy i głowę.

·        Jeśli pies wycofa się, poczekaj aż odejdzie na bezpieczną odległość i sam powoli wycofaj się.

W przypadku pogryzienia natychmiast zgłoś się do lekarza i powiadom o tym fakcie Policję. Postaraj się zapamiętać jak wyglądał pies, który cię zaatakował – jeśli wiesz kto jest jego właścicielem skontaktuj się z nim. Poucz swoje dziecko, aby nie ukrywało faktu pogryzienia przez psa przed wychowawcą czy opiekunem. Pamiętajmy także, aby zgłaszać obecność agresywnych, wałęsających się, bezpańskich psów oraz przypadki pogryzień na Policję
i Straż Miejską.

źródło: KWP Olsztyn