stat4u
Kętrzyn. PIJANY NIE ZATRZYMAŁ SIĘ PRZED PRZEJAZDEM - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

Kętrzyn. PIJANY NIE ZATRZYMAŁ SIĘ PRZED PRZEJAZDEM

Aktualności » Kętrzyn. PIJANY NIE ZATRZYMAŁ SIĘ PRZED PRZEJAZDEM

Data:06.03.2018(ost. aktualizacja 06.03.2018 14:40)
  • Źródło: KPP Kętrzyn
    Źródło: KPP Kętrzyn

Podczas wczorajszej (05.03.2018) akcji „Bezpieczny przejazd kolejowy” kętrzyńscy policjanci ruchu drogowego, tak jak ich koledzy w całym kraju, kontrolowali rejony przejazdów zarówno tych strzeżonych, jak i niestrzeżonych. Celem tych działań było uzmysłowienie uczestnikom ruchu drogowego, jak ważne jest przestrzeganie przepisów dotyczących prawidłowego przejeżdżania, czy przechodzenia przez te miejsca. Lekceważenie znaku STOP, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami, wjeżdżanie na przejazd, kiedy sygnalizator wskazuje czerwone światło - to główne przyczyny wypadków na przejazdach kolejowych z udziałem kierujących, pieszych czy rowerzystów.

Choć większość kierowców doskonale sobie zdaje sprawę z tego, że zignorowanie podstawowych zasad przejeżdżania przez tory może doprowadzić do bardzo niebezpiecznego zdarzenia, znaleźli się też tacy, którzy ze względu na swój lekceważący stosunek do prawa w ogóle nie powinni znaleźć się tego dnia za kierownicą.

Taką osobą, która wykazała się skrajną bezmyślnością i brakiem poszanowania zasad bezpieczeństwa na drodze, był pewien 53-letni mieszkaniec Mikołajek. Mężczyznę wczoraj, kilka minut przed godz. 18.00, zatrzymali do kontroli drogowej kętrzyńscy policjanci na trasie Kętrzyn – Bartoszyce, podczas kontroli przejazdu kolejowego w miejscowości Dzikowina w gm. Korsze . Funkcjonariusze zauważyli, że kierujący fordem mężczyzna nie zatrzymał się przed znakiem „STOP” i przejechał beztrosko przez torowisko. Funkcjonariusze natychmiast zatrzymali pojazd i kierującego. Jak się okazało, nie było to jedyne przewinienie 53-latka. Mieszkaniec Mikołajek kierował pojazdem będąc w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzone badanie wykazało, że miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, a pojazd zabezpieczyli na parkingu strzeżonym. Wkrótce nieodpowiedzialny kierowca odpowie przed sądem. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi mu kara 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo mężczyzna odpowie za popełnione wykroczenie niezatrzymania pojazdu w związku ze znakiem B-20 „STOP”

Przypominamy !!!

Art. 28. ust. 1 Prawa o Ruchu drogowym mówi, że „kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona”. Art. 28. ust 2 informuje natomiast, że „kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd”.

PAMIĘTAJMY!

Droga hamowania pociągu to kilkaset metrów, a jego szerokość nie jest równa szerokości torów. Zbliżając się do przejazdu zachowajmy więc zasadę ograniczonego zaufania, ponieważ rogatki lub sygnalizacja mogą zostać uszkodzone.  Zatrzymajmy się i żyjmy!

KPP Kętrzyn/jk