stat4u
Kętrzyn: PODSUMOWANIE POLICYJNYCH DZIAŁAŃ „ZNICZ 2016” - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

Kętrzyn: PODSUMOWANIE POLICYJNYCH DZIAŁAŃ „ZNICZ 2016”

Aktualności » Kętrzyn: PODSUMOWANIE POLICYJNYCH DZIAŁAŃ „ZNICZ 2016”

Data:03.11.2016 (ost. aktualizacja 03.11.2016 15:00)
  • Ilustracja do tekstu/archiwum
    Ilustracja do tekstu/archiwum

Okres świąt Wszystkich Świętych to czas szczególny. To właśnie wtedy wzmaga się ruch w miastach, szczególnie w okolicach cmentarzy. Dla policjantów to czas wytężonej służby – wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżującym.

Tegoroczna akcja „Znicz” rozpoczęła się 28 października. Przez 6 dni policjanci czuwali nad bezpieczeństwem tych, którzy wybrali się w podróż, by odwiedzić groby swoich najbliższych.

W tym roku w trakcie Święta Zmarłych nad naszym bezpieczeństwem czuwało 204 funkcjonariuszy. Policjanci w tych dniach wspierani byli przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej, a także przez 6 uczniów klas policyjnych z Centrum Naukowo Biznesowego w Kętrzynie.

Tak jak i w latach poprzednich, w rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich oraz na głównych ciągach komunikacyjnych Kętrzyna i powiatu kętrzyńskiego pojawiła się znacznie większa niż zwykle liczba funkcjonariuszy, których głównym zadaniem było zapewnienie płynności i bezpieczeństwa ruchu w rejonie cmentarzy, a także pomoc podróżnym w bezpiecznym dotarciu na groby bliskich.

Podczas działań policjanci przede wszystkim udzielali wszechstronnej pomocy uczestnikom ruchu drogowego, ale również zdecydowanie reagowali na lekceważenie zasad bezpieczeństwa. Dużą uwagę zwracano na wykroczenia zagrażające bezpieczeństwu, tj. na nadmierną prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie, wymuszanie pierwszeństwa, jazdę bez pasów bezpieczeństwa i przewożenie dzieci bez fotelików ochronnych. Do głównych przewinień kierowców w tym okresie należało przekraczanie dozwolonej prędkości, brak zapiętych pasów bezpieczeństwa, nieprawidłowe oświetlenie, nieprawidłowe wyprzedzanie, jak również niezgodna z przepisami zmiana pasa ruchu.

Ponadto w ramach akcji „Znicz” m.in. cmentarze, przystanki patrolowane były również przez policjantów ubranych po cywilnemu, którzy interweniowali w każdym przypadku ujawnienia łamania prawa.

W trakcie sześciu dni policyjnej akcji Znicz (od 28 października do 2 listopada 2016 r.) doszło do 1 wypadku drogowego, w którym niestety zginęła jedna osoba oraz do 11 kolizji drogowych. Policjanci ujawnili też 3 nietrzeźwych kierujących. Łącznie skontrolowali 173 pojazdy oraz nałożyli 56 mandatów karnych.

KPP Kętrzyn/jk