stat4u
Kętrzyn. "PRZEMOCY I AGRESJI MÓWIMY NIE" - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

Kętrzyn. "PRZEMOCY I AGRESJI MÓWIMY NIE"

Aktualności » Kętrzyn. "PRZEMOCY I AGRESJI MÓWIMY NIE"

Data:12.10.2016 (ost. aktualizacja 12.10.2016 18:28)
  • źródło: KWP Olsztyn
    źródło: KWP Olsztyn

W Zespole Szkół im. Marii Curie Skłodowskiej w Kętrzynie odbyły się społeczne działania profilaktyczno-edukacyjne pod hasłem "Przemocy i agresji mówimy NIE ". Szkolenie przeprowadzone zostało przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie i skierowane było do młodzieży szkolnej. Zajęcia zostały podzielone na dwie części. Pierwsza to szkolenie z samoobrony, natomiast druga to spotkanie ze specjalistą ds. nieletnich i dyskusja o odpowiedzialności karnej za popełnione czyny karalne i demoralizację.

Oficjalna część zajęć rozpoczęła się od krótkich wystąpień dyrektor Zespołu Szkół im. Marii Curie Skłodowskiej - Ireny Hadziewicz oraz I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Kętrzynie nadkom. Marcina Danowskiego. Następnie był już tylko ruch, wysiłek i pot.

Zajęcia z zakresu samoobrony realnej odbyły się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów i miały na celu przedstawienie uczniom podstawowych i skutecznych technik odpierania realnego ataku napastnika, a także zainteresowanie ich tematem własnego bezpieczeństwa. Młodzież po dynamicznej rozgrzewce uderzała, kopała i stosowała dźwignie na partnerze demonstrując w kolejnych ćwiczeniach indywidualne zainteresowanie proponowanym tematem. Każde zagadnienie było systematycznie kontrolowane przez policjantów pod kątem jego prawidłowego wykonania i bezpieczeństwa uczestników zajęć.
Głównym założeniem drugiej części akcji było ograniczenie do minimum agresywnych zachowań wśród nastolatków. Spotkanie to było okazją, aby porozmawiać na temat „odpowiedzialności prawnej nieletnich” i miało na celu uświadomić młodym ludziom jak łatwo popaść w konflikt z prawem. Policjanci przypomnieli młodzieży, jakie mają obowiązki i prawa. Tłumaczyli jak zachować się w sytuacjach niebezpiecznych, w których zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie oraz gdzie szukać pomocy. Uczniowie dowiedzieli się, jaka jest różnica między wykroczeniem, a przestępstwem. Omówili najczęściej spotykane czyny zabronione popełniane przez uczniów.

Policjanci zwrócili uwagę na problem demoralizacji. Uczulali także młodzież na konsekwencje wynikające ze spożywania używek w postaci alkoholu i narkotyków, uchylania się od obowiązku szkolnego oraz ucieczek z domu.

KPP Kętrzyn/jk