stat4u
Kętrzyn. Szpitalne gierki, czyli pacjencie radź sobie sam - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

Kętrzyn. Szpitalne gierki, czyli pacjencie radź sobie sam

Aktualności » Kętrzyn. Szpitalne gierki, czyli pacjencie radź sobie sam

Data:12.08.2013(ost. aktualizacja 12.08.2013 22:47)
  • źródło: Archiwum
    źródło: Archiwum

Do naszej redakcji zgłosiła się pacjentka, która twierdzi, że Szpital Powiatowy w Kętrzynie nie chce wykonać jej badania USG mimo, że jej zdaniem powinien. Ale od początku.
Kobieta z bólem w nadgarstku zgłosiła się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz po wstępnej diagnozie stwierdził, że może być to ganglion (narośl, guzek). Aby jednak upewnić się, pacjentka otrzymała skierowanie do poradni chirurgicznej. Ostatecznie kobieta trafiła do poradni chirurgicznej w Szpitalu Powiatowym w Kętrzynie. Tam lekarz specjalista uznał, iż należy wykonać badanie USG. Mimo, iż w szpitalu istnieje możliwość zrobienia USG, to pacjentka została poinformowana, że w jej przypadku nie będzie możliwe zrobienie badania na miejscu. Usłyszała, że pozostaje jej wizyta w jednym z prywatnych gabinetów w Kętrzynie (ok. 80 zł) lub w placówce, która takie badanie w ramach umowy z NFZ wykonuje. Na pytanie kobiety, gdzie bez ponoszenia kosztów może takie badanie wykonać, otrzymała odpowiedź, że musi sobie sama poszukać takiego podmiotu.

 

Skontaktowaliśmy się ze Szpitalem Powiatowym w Kętrzynie w tej sprawie. Sekretarka poinformowała nas, że Pani dyrektor jest zajęta i poprosiła o telefon w innym czasie. Równocześnie wypytała dokładnie w jakim celu dzwonimy.
Po godzinie zadzwoniliśmy ponownie i ostatecznie połączono nas z Zastępcą Dyrektora ds. Medycznych. Z rozmowy dowiedzieliśmy się, że prawdopodobnie to badanie, o którym rozmawiamy,  nie jest wpisane do katalogu badań USG w ramach umowy podpisanej przez szpital z NFZ.

 

Skontaktowaliśmy się więc z Warmińsko-Mazurskim Oddziałem NFZ w Olsztynie.

 - Szpital Powiatowy w Kętrzynie ma podpisaną umowę na wykonanie USG stawów/ręki z podwykonawcą. Także pacjentka powinna otrzymać skierowanie na badanie, które za konieczne uznał lekarz kierujący z poradni. Lekarz kierujący na powyższe badanie powinien wskazać pacjentce placówkę, z którą ma podpisaną umowę w tym zakresie. Pacjentka może wykonać to badanie w ramach NFZ, czyli nie ponosić prywatnych wydatków – napisała  Magdalena Mil, Rzecznik Prasowy WM OW NFZ w Olsztynie Warmińsko-Mazurski Oddział NFZ

 - Rozmawialiśmy z Dyrektorem Szpitala w Kętrzynie, który potwierdził, że ma podpisaną umowę z podwykonawcą na wykonywanie USG stawów/ręki.
Jeżeli pacjentka została błędnie poinformowana w tym zakresie lub jako alternatywę wskazano jej tylko badanie prywatne USG –prosimy o kontakt z Działem Skarg w Szpitalu w Kętrzynie. Pracownicy szpitala postarają się wyjaśnić sprawę pacjentk
i – dodała Pani Rzecznik

O rozmowie poinformowaliśmy pacjentkę, która niezwłocznie udała się do Szpitala Powiatowego w Kętrzynie, by wyjaśnić sprawę.


- Na Dzień Dobry usłyszałam, chyba od Pani Dyrektor,  że niepotrzebnie robiłam taki szum i że należało przyjść do niej i załatwić sprawę. Byłam trochę zdziwiona taką postawą tej Pani. Przecież 80 złotych nie leży na ulicy i jeśli mam prawo do darmowej usługi, to dlaczego mam płacić? - skarży się kobieta.

Pacjentkę poproszono o pozostawienie skierowania oraz numeru telefonu do siebie. Po dwóch dniach kobieta otrzymała ze szpitala telefoniczną informację, że badanie nieodpłatnie zrobione zostanie w ...  Szpitalu Powiatowym w Kętrzynie. Termin badania: 11 września 2013r!

W tym przypadku, dzięki uporowi świadomej swych praw pacjentki, udało się uzyskać to, do czego miała prawo, czyli wykonania darmowego badania. I choć od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu do badania upłynie ponad miesiąc, miesiąc funkcjonowania z bólem, to nie będzie przynajmniej bólu z powodu wydania 80 zł z portfela.

Zastanawia, dlaczego nie udzielono pacjentce rzetelnej informacji  w trakcie wizyty w poradni ? Ilu pacjentów odchodzi z kwitkiem i wykonuje badanie prywatnie mimo, że nie musi? Czy rzeczywiście w tym szpitalu pacjent jest najważniejszy?

JK