stat4u
Kętrzyn. Za poświęcenie w służbie i ratowanie życia ludzkiego Starosta Kętrzyński wyróżnił dwóch policjantów - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

Kętrzyn. Za poświęcenie w służbie i ratowanie życia ludzkiego Starosta Kętrzyński wyróżnił dwóch policjantów

Aktualności » Kętrzyn. Za poświęcenie w służbie i ratowanie życia ludzkiego Starosta Kętrzyński wyróżnił dwóch policjantów

Data:12.09.2013 (ost. aktualizacja 12.09.2013 21:15)
  • źródło: KWP Olsztyn
    źródło: KWP Olsztyn

Wczoraj w sali posiedzeń kętrzyńskiego starostwa odbyła się  sesja Rady Powiatu. W trakcie obrad Tadeusz Mordasiewicz – Starosta Powiatu Kętrzyńskiego uroczyście w imieniu własnym oraz Rady Powiatu wyróżnił  nagrodami rzeczowymi dwóch policjantów Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie.  Funkcjonariusze zostali docenieni za poświęcenie w służbie i zaangażowanie, które przyczyniło się do uratowania ludzkiego życia. Choć niesienie pomocy drugiemu człowiekowi jest wpisane w zawód policjanta, niektóre sytuacje wymagają okazania szczególnej empatii i odwagi, czego dowodem jest błyskawiczna reakcja asp. Dariusza Kamińskiego – funkcjonariusza Zespołu Ruchu Drogowego.

Policjant po służbie przebywał w jednej z miejscowości pod Kętrzynem. W pewnym momencie z jednego z budynków wybiegła młoda kobieta krzycząc, że umiera jej tata. Policjant natychmiast pobiegł z kobietą do mieszkania. W jednym z pokoi na łóżku leżał siny, nieprzytomny, starszy mężczyzna. Po sprawdzeniu i stwierdzeniu, że brak jest wyczuwalnego tętna funkcjonariusz przystąpił do resuscytacji. Na miejsce wezwano również załogę pogotowia ratunkowego. Policjant mł. asp. Dariusz Kamiński reanimował mężczyznę przez kilkanaście minut, aż do przyjazdu karetki. Po podłączeniu do specjalistycznego sprzętu po kilku minutach 61-letni mężczyzna zaczął oddychać. Jak stwierdził lekarz, gdyby nie szybka i zdecydowana reakcja policjanta cała sytuacja najprawdopodobniej skończyłaby się tragicznie.

Natomiast asp. Tomasz Sidor z-ca oficera dyżurnego odebrał zgłoszenie od zdesperowanej kobiety, która poinformowała, że jest gdzieś w lesie i ma zamiar odebrać sobie życie. Oficer dyżurny cały czas prowadził z kobietą rozmowę podczas której ustalił, że znajduje się ona w kompleksie leśnym w okolicach miejscowości Święta Lipka w gminie Reszel. Dziewczyna w pewnym momencie rozmowy z policjantem powiedziała, że w miejscu, w którym się znajduje są bagna i wysokie pokrzywy. Dodała, że ma ze sobą pasek i chce odebrać sobie życie, bo nie chce już chodzić do szkoły. Na miejsce natychmiast został wysłany policyjny patrol. Podczas dojazdu we wskazany rejon lasu oficer dyżurny poinformował policjantów, że są już niedaleko, bo słyszy sygnały dźwiękowe radiowozu. Dzięki skoordynowanym działaniom, szybkości, umiejętności profesjonalnego pozyskiwania informacji od zgłaszającej, pomysłowość i opanowanie doprowadziły do szybkiego odnalezienia dziewczyny w trudnym zakrzaczonym terenie  i przywróceniu jej funkcji życiowych.

KWP Olsztyn

JK