stat4u
Korsze/ Białystok. MIESZKANKA KORSZ ODZNACZONA KRZYŻEM WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

Korsze/ Białystok. MIESZKANKA KORSZ ODZNACZONA KRZYŻEM WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI

Aktualności » Korsze/ Białystok. MIESZKANKA KORSZ ODZNACZONA KRZYŻEM WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI

Data:02.06.2017 (ost. aktualizacja 02.06.2017 21:58)
  • Źródło: www.poranny.pl
    Źródło: www.poranny.pl

Wanda Wieliczko była radna Korsz w latach 2000-2002 i przewodnicząca Rady Miejskiej w Korszach 2002-2006, odebrała 25 maja 2017 r. w siedzibie białostockiego Oddziału IPN, jako jedna z dziewięciu osób, Krzyż Wolności i Solidarności przyznany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Krzyż Wolności i Solidarności to polskie państwowe odznaczenie cywilne, które nadawane jest  działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL.

Wanda Wieliczko była dyrektorem szkoły Podstawowej w Sątocznie, gdzie dbała o wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu jak i prawdy historycznej.  Kiedy 13 grudnia 1981 r. wprowadzono stan wojenny została zwolniona ze stanowiska dyrektora szkoły Podstawowej w Sątocznie za działalność opozycyjną. Przez kolejnych 5 lat była bezrobotna z przyczyn politycznych. Pomimo tego brała udział w wielu akcjach protestacyjnych oraz była kilka razy zatrzymywana przez funkcjonariuszy SB.

Źródło: www.korsze.pl