stat4u
Korsze. GMINA KORSZE NIE ZAPEWNIA LOKALI SOCJALNYCH CHOĆ MA TAKI OBOWIĄZEK - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

Korsze. GMINA KORSZE NIE ZAPEWNIA LOKALI SOCJALNYCH CHOĆ MA TAKI OBOWIĄZEK

Aktualności » Korsze. GMINA KORSZE NIE ZAPEWNIA LOKALI SOCJALNYCH CHOĆ MA TAKI OBOWIĄZEK

Data:25.07.2015 (ost. aktualizacja 25.07.2015 19:55)
  • Dwa nowe bloki z mieszkaniami socjalnymi w Kętrzynie/fot. Tomasz Dudziak
    Dwa nowe bloki z mieszkaniami socjalnymi w Kętrzynie/fot. Tomasz Dudziak

Jak wynika z informacji przesłanych nam przez burmistrza Korsz, w gminie Korsze na lokale socjalne oczekuje 21 rodzin bądź osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwa domowe, które wyrokiem sądu zostały eksmitowane i zostało im przyznane prawo do lokalu socjalnego, który ma obowiązek zapewnić gmina. Tymczasem, jak dowiadujemy się, gmina dysponuje ... dwoma lokalami socjalnymi, które w dodatku są już zasiedlone.

Prawie połowa z oczekujących  to lokatorzy mieszkań należących do zasobów mieszkaniowych PKP.

Zwróciliśmy się z prośbą o informację w tej sprawie. Biuro Prasowe Polskich Kolei Państwowych S.A. odpowiedziało:

"W przypadku lokatorów, co do których zapadł wyrok eksmisyjny z prawem do lokalu socjalnego, PKP S.A. zawsze wnioskuje u właściwych jednostek samorządu terytorialnego o zapewnienie lokali dla takich osób. Podobnie było również w przypadku rodzin zamieszkałych w gminie Korsze. Obecnie na wskazanie lokali zastępczych przez samorząd oczekuje tam ok. 10 lokatorów. Do czasu wskazania zastępczych lokalizacji, osoby te przebywają w lokalach PKP S.A., a gmina pokrywa koszty ich pobytu."

Jak wynika z powyższej informacji, burmistrz Korsz płaci PKP za brak mieszkań socjalnych dla ok. 10 lokatorów, choć twierdzi, że sytuacja dotyczy tylko pięciu z ośmiu oczekujących rodzin.

Z problemami mieszkaniowymi boryka się każdy samorząd, ale niektóre z nich próbują te problemy rozwiązywać. Przykładem może być Kętrzyn, gdzie wybudowano i oddano całkiem niedawno 20 mieszkań socjalnych o powierzchni użytkowej od 28 do 54 metrów kwadratowych. Przy okazji realizacji tego zadania powstały parkingi, chodniki, a nawet plac zabaw. Koszt inwestycji to 2,5 miliona złotych ( Bank Gospodarstwa Krajowego dofinansował 30% ). To mniej więcej tyle, ile gmina Korsze otrzymuje każdego roku  w formie podatku "za wiatraki".

Tomasz Dudziak