stat4u
Korsze. ŚNIADANIE DAJE MOC ! - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

Korsze. ŚNIADANIE DAJE MOC !

Aktualności » Korsze. ŚNIADANIE DAJE MOC !

Data:14.11.2016 (ost. aktualizacja 14.11.2016 16:10)
  • źródło: www.korsze.pl
    źródło: www.korsze.pl

Mieniące się kolorami, fantastycznie smakowite, bogato i estetycznie wyglądające stoły zastawione barwnymi kanapkami, surówkami, koktajlami, owocami i warzywami można było obejrzeć 8 listopada w klasie II Szkoły Podstawowej w Sątocznie.

Sala ta jawiła się jak niezwykła, bajeczna wyspa na szerokim oceanie szkoły. Wokół stołów radosne maluchy z klas I – III SP, ich roześmiane mamy i zadowolone z efektu wspólnej pracy nauczycielki – wychowawczynie klasy I – p. Dorota Sańko i klasy II – p. Elżbieta Szefer oraz w zastępstwie – p. Joanna Duryło i p. Joanna Tumowska.

A wszystko dzięki bardzo mądrej ogólnopolskiej akcji pod nazwą Dzień Śniadanie Daje Moc organizowanej 8 listopada już od sześciu lat. W 2007 roku 8 listopada został ogłoszony Europejskim Dniem Zdrowego Jedzenia i Gotowania przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia. Najważniejsze cele programu pozostają niezmienne: zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację i promocję prawidłowego żywienia. Dzięki takiej akcji, która okazuje się być jednocześnie świetną zabawą zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, najmłodsi uczą się, jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie. Wszelkie programy przypominające o tym mają sens, gdyż statystyki pozostają wciąż niezadowalające. Mnóstwo dzieci wychodzi z domu bez śniadania, niezaopatrzone w drugie. Wiele nie spożywa go nawet kilka razy w tygodniu. A przecież pomaga ono dobrze zacząć dzień i daje równy start w szkolne obowiązki. Wszystkim zależy, aby dzieci były zdrowe i miały energię do nauki i zabawy. Stąd pomysł na udział w Dniu Śniadanie Daje Moc przez naszą szkołę, a dokładnie – udział klas I – III SP. Dzieci w swoich klasach wspólnie z rodzicami i wychowawczyniami przygotowały zdrowe śniadanie. Wcześniej przyniosły zdrowe produkty i sprzęt do pracy. Pojawiło się więc pieczywo razowe i pełnoziarniste, a także naturalne jogurty, mandarynki, banany, pomidory, ogórki, jabłka, marchewki i inne owoce oraz warzywa. Poszły w ruch miksery i dziesiątki małych rąk do pomocy. Klasa I specjalizowała się w kolorowych kanapkach, kl. II – w surówkach, kl. III – w koktajlach owocowo – jogurtowych. Efekt fantastyczny, że ślinka cieknie! Zanim jednak doszło do wspólnej konsumpcji, wszystkie wytwory rąk własnych ustawiono na kolorowych stołach w pięknie udekorowanej klasie II. Dzieci wzięły udział w pogadance na temat zdrowego odżywiania. Uczniowie kl. II przedstawili inscenizację wiersza J. Brzechwy pt. „Na straganie”, a kl. I wykonała piosenki jesienne. Teraz można było zjeść wartościowe śniadanie, które daje moc. Wśród śmiechów i żartów wszyscy konsumowali przygotowane wspólnie kanapki, sałatki, surówki, pili kolorowe koktajle. Było cudownie! Dzieciom towarzyszyły rysunki i plakaty wykonane przez nie wcześniej, obrazujące soczyste, zdrowe warzywa, owoce i inne składniki oraz zasady prawidłowego odżywiania. Takie śniadanie dało dzieciom moc do udziału w konkursach i zagadkach poświęconych zdrowemu odżywianiu się. Nagrodami były kolorowanki. Po śniadaniu uczniowie i rodzice przystąpili do sprzątania. Pozostałym posiłkiem poczęstowali innych uczniów naszej szkoły.

W całej akcji, która była niewątpliwie udana, ważną rolę odegrały mamy uczniów: p. Ewa Nowak, p. Magdalena Kijanka, p. Marta Prusinowska, p. Ewa Boińska, p. Anna Szwark, p. Iwona Jakubowicz. Wielkie dzięki za zaangażowanie i pomoc! Nie do przecenienia jest rola wychowawczyń: p. Doroty Sańko i p. Elżbiety Szefer, które od wielu dni przygotowywały akcję i koordynowały ją za wiedzą i wsparciem p. dyrektor Teresy Pupin. Wszyscy wierzymy, że program Śniadanie Daje Moc przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania w domu i w szkole. Trzeba zapamiętać, że to najważniejszy posiłek dnia, „paliwo”, które daje moc. Jesteśmy zadowoleni, że 8 listopada 2016 roku SP w Sątocznie zrobiła kolejny krok w edukacji zdrowotnej swoich uczniów.

źródło: www.korsze.pl