stat4u
Korsze. Społeczna Strategia Rozwoju Gminy Korsze. - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

Korsze. Społeczna Strategia Rozwoju Gminy Korsze.

Aktualności » Korsze. Społeczna Strategia Rozwoju Gminy Korsze.

Data:20.10.2014 (ost.aktualizacja 20.10.2014 21:32)
  • Tomasz Dudziak/Marcin Łupkowski
    Tomasz Dudziak/Marcin Łupkowski

Chcielibyśmy Państwa zachęcić do zgłaszania propozycji do tworzonej Społecznej Strategii Rozwoju Gminy Korsze. Założenia w perspektywie lat 2014 – 2020 będą prezentowane na łamach czasopisma Info-Racje i stronie www.info-racje.pl.Na podstawie sugestii mieszkańców zbudujemy zarys działań, które w postaci planu chcemy skonsultować społecznie. Potem możliwe będzie wpisanie tych założeń do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Gminy Korsze.

 

Budowa kanalizacji, czy doprowadzenie wody oraz remont nawierzchni ulic, to ważne i konieczne inwestycje. Stanowią jednak podstawę do czegokolwiek i są obligatoryjnie nałożone na samorząd. Muszą być i tyle. To podstawa, o której nie powinno się dyskutować. To trzeba robić.

W naszej koncepcji chodzi o inne sprawy, które mogą dać mieszkańcom pracę i zapewnić inwestorów. Ważne jest, aby łączyć promocję, ofertę kulturalną, społeczną i oświatową z ekonomią. Ładnie wyglądająca wieś, przyciągająca ogrodem, stylizowanym parkiem, tradycyjną zabudową połączona z działającą świetlicą, w której realizowane są projekty. Pokazaliśmy dla Gminy Korsze, że można współpracując ze Stowarzyszeniem „Baby z Babieńca”, zanim Burmistrz nie stwierdził, że w projekcie „Aktywni seniorzy gminy Korsze” nie powinno nas być. Jednak z informacji przekazywanych przez samorząd i organizację dowiadujemy się, że projekt służy. To tylko 18 tys. zł. Jesteśmy w stanie pozyskiwać o wiele więcej. Przeszkodą dla Burmistrza była w pewnym momencie współpraca z nami.

Stwórzmy szansę i perspektywę. Pomożemy organizacjom pozarządowym. Stworzymy gminną strategię. Pomożemy w tworzeniu spółdzielni socjalnych. Ba! Znajdziemy środki by realnie zlecać zadania tym spółdzielniom, dzięki którym mieszkańcy zyskają pracę. Zobowiążemy w przetargach firmy do zatrudniania osób z gminy Korsze. Jest to możliwe dzięki zapisom o tzw. klauzulach społecznych w ustawie prawo zamówień publicznych.

Wspólnie twórzmy Strategię. Czekamy na informację od Państwa. Niech ten dokument będzie naszym wspólnym wkładem w rozwój Gminy Korsze. To miejsce z perspektywami. Tu w Gminie Korsze mieszkają Ewa Szyszkowska – Papis i Tomasz Dudziak, moi współpracownicy, koledzy po fachu, specjaliści. Dzięki nim i z nimi działam dla Państwa. Razem stworzymy i wdrożymy tę Strategię. Pomożemy w projektach. Każdy pomysł się liczy. Prosimy zgłaszać sugestie na mail: kontakt@info-racje.pl.

Marcin Łupkowski

 

zdaniem naczelnego - Tomasz Dudziak

W 2007 roku, będąc w Urzędzie Miejskim w Korszach odpowiedzialnym za pozyskiwanie środków zewnętrznych, koordynowałem prace nad strategicznymi gminnymi dokumentami. To z mojej inicjatywy, przekonując do tego burmistrza (a nie było łatwo) stworzyliśmy wraz z mieszkańcami Strategię Rozwoju Gminy do roku 2020, Wieloletni Plan Finansowy, Plany Odnowy Miejscowości i wiele innych. Te i inne ważne dokumenty powstały bądź musiały zostać zaktualizowane między innymi z uwagi na pozyskiwanie środków unijnych. Z perspektywy czasu widzę, że zawarte w nich zapisy, jak chociażby kanalizacja północnej części miasta, przesunęły się o kilka lat. Domyślam się, że wiele zapisów nie zostało wdrożonych. Dlatego uważam, że trzeba od nowa stworzyć strategiczne dokumenty, do pracy nad którymi należy zaprosić mieszkańców gminy.