stat4u
Olsztyn, Korsze, Bartoszyce. Zatrzymali sprawcę brutalnego napadu na mieszkankę Korsz, do którego doszło 4 maja - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

Olsztyn, Korsze, Bartoszyce. Zatrzymali sprawcę brutalnego napadu na mieszkankę Korsz, do którego doszło 4 maja

Aktualności » Olsztyn, Korsze, Bartoszyce. Zatrzymali sprawcę brutalnego napadu na mieszkankę Korsz, do którego doszło 4 maja

Data:23.05.2015 (ost. aktualizacja 23.05.2015 22:20)
  • źródło: KWP Olsztyn
    źródło: KWP Olsztyn

Do pierwszego ze zdarzeń doszło 3 kwietnia br. przed południem w Bartoszycach. Sprawca wykorzystując otwarte drzwi wszedł do mieszkania 93-letniej kobiety. Tam ją skrępował i pobił, a następnie przeszukał mieszkanie zabierając 400 złotych. Pokrzywdzona trafiła do szpitala.

Do drugiego zdarzenia doszło 4 maja br. około godziny 4.00 nad ranem w Korszach. Napastnik wybił szybę w oknie domu 84-latki i wszedł do środka.  Podobnie tak, jak w pierwszym przypadku, skrępował kobietę oraz pobił ją. W konsekwencji ukradł 1300 złotych. Pokrzywdzona z obrażeniami głowy trafiła do szpitala.

Ze względu na charakter zdarzeń, a zwłaszcza brutalność sprawców, wyjaśnianiem sprawy zajęli się policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Okoliczności zdarzeń, sposób działania wskazywały, że sprawy może łączyć ten sam sprawca bądź sprawcy. Funkcjonariusze analizowali zabezpieczone ślady, przesłuchania świadków, weryfikowali na bieżąco zebrane informacje, typowali osoby, które w przeszłości były karane za podobne przestępstwa, a mogły brać udział w tych zdarzeniach, prowadzili także zakrojone na szeroką skalę działania operacyjne.

Drobiazgowa i analityczna praca doprowadziła do ustalenia podejrzanego. Trop prowadził do jednej z miejscowości w powiecie olsztyńskim. Tam kryminalni z Olsztyna i Korsz wspólnie z policyjnymi antyterrorystami zatrzymali Henryka B. 61-latek był kompletnie zaskoczony takim obrotem sprawy. Jak sam przyznał, nie spodziewał się, że w ogóle zostanie namierzony, tym bardziej, że bardzo często zmieniał miejsca swojego pobytu. Mężczyzna, który wielokrotnie był karany za podobne przestępstwa, a w lutym br.  opuścił zakład karny, nie kwestionował swojej winy. Przyznał się do obu rozbojów oraz kradzieży z włamaniem do jednego z mieszkań, z którego ukradł biżuterię oraz do usiłowania kradzieży z włamaniem. Henryk B. dokładnie opisał sposób swojego działania. Wyjaśnił, że jego ofiary nie były przypadkowe. Wcześniej typował osoby samotne i obserwował je. Zwykle po popełnionym przestępstwie przenosił się w inne miejsce. Z jego relacji wynika, że skradzione pieniądze przeznaczał na bieżące potrzeby.

61-latkowi grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Kętrzynie oraz policjantów mężczyzna decyzją sądu został tymczasowo aresztowany.

KWP Olsztyn, jk