stat4u
Olsztyn, Korsze. PROKURATURA POSTAWIŁA ZARZUTY DYREKTOROWI ZAP SZNAJDER BATTERIEN W KORSZACH - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

Olsztyn, Korsze. PROKURATURA POSTAWIŁA ZARZUTY DYREKTOROWI ZAP SZNAJDER BATTERIEN W KORSZACH

Aktualności » Olsztyn, Korsze. PROKURATURA POSTAWIŁA ZARZUTY DYREKTOROWI ZAP SZNAJDER BATTERIEN W KORSZACH

Data:15.11.2016 (ost. aktualizacja 15.11.2016 17:10)
  • źródło: Radio Olsztyn
    źródło: Radio Olsztyn

Zarzuty zanieczyszczenia środowiska postawiła w poniedziałek dyrektorowi zakładu recyklingu akumulatorów ZAP Sznajder Batterien w Korszach Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. Grozi mu kara do 5 lat więzienia – podała prokuratura.

Grupa mieszkańców Korsz od ponad 3 lat protestuje przeciw zakładowi recyklingu akumulatorów w Korszach twierdząc, że emituje on niebezpieczne związki ołowiu. Od kilku miesięcy śledztwo w sprawie podejrzenia nieprawidłowości w działaniu zakładu utylizacji akumulatorów prowadzi Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. Sprawdza ona, czy zakład nie naraził pracowników i mieszkańców miasta na niebezpieczeństwo spowodowane wysokim poziomem ołowiu lub innych związków chemicznych.

Jak poinformował rzecznik prokuratury Krzysztof Stodolny, prokurator postawił w poniedziałek zarzuty dyrektorowi do spraw recyklingu w zakładzie w Korszach Sławomirowi W. Mężczyzna jest podejrzany o to, że od 1 lipca 2012 r. do 10 grudnia 2015 r. jako dyrektor odpowiedzialny za bieżące funkcjonowanie firmy dopuścił do zanieczyszczenia powietrza, powierzchni ziemi i wody w rejonie zakładu – w odległości co najmniej do 200 metrów od huty.

Według prokuratury, środowisko zanieczyściły substancje emitowane przez zakład w szczególności związki ołowiu, w takiej ilości i postaci, że mogło to zagrozić zdrowiu osób zamieszkujących bezpośrednio przy zakładzie. Jak podają śledczy, zanieczyszczenie mogło także zagrozić wodom, które połączone są z rowem melioracyjnym. To, według prokuratury, mogło spowodować zniszczenie w świecie zwierząt w znacznych rozmiarach. Jak podał prokurator Stodolny, Sławomir W. nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Jak podkreślił Krzysztof Stodolny, prokuratura planuje zakończyć śledztwo w tej sprawie do końca tego roku. Oprócz śledztwa prowadzonego przez prokuraturę, grupa mieszkańców Korsz na drodze cywilnej chce ustalenia odpowiedzialności za emisję ołowiu do środowiska.

Strony: