stat4u
PIĘKNO STAŁEJ GRAWITACJI - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

PIĘKNO STAŁEJ GRAWITACJI

Aktualności » PIĘKNO STAŁEJ GRAWITACJI

Data:04.04.2016 (ost. aktualizacja 04.04.2016 10:40)
  • Janusz Sanocki, poseł na Sejm RP
    Janusz Sanocki, poseł na Sejm RP

Moje dzieci i wnuki, które odwiedziły stolicę zmobilizowały mnie do wyrwania się z sejmowych murów i ruszenia "na Warszawę". Czasu w piątkowe popołudnie wystarczyło na wizytę w Centrum Nauki "Kopernik", a konkretnie w planetarium, ale tym bardziej wrażenie jakie wywarł na nas wszystkich seans "Trzeci wymiar życia" - było ogromne. Wszystkich, którzy zabłądzą do stolicy, zachęcam do udania się na Wybrzeże Kościuszkowskie i skorzystania z programu C.N. "Kopernik".

Film "Trzeci wymiar życia" - oglądany oczywiście w trzech wymiarach - opowiada o poszukiwaniu życia we wszechświecie. Zaczyna się więc od prezentacji budulca życia, czyli białek, cząsteczki DNA i to już jest fascynujące, kiedy z głębi przestrzeni (oglądanej przez trójwymiarowe okulary) spada na ciebie cząsteczka DNA, z jej skomplikowana budową. Kiedy możesz wejść w jej wnętrze i zobaczyć jak złożona jest struktura - jedna z wielu, dzięki której życie jest w ogóle możliwe.

Oczywiście natychmiast nasuwa się refleksja i pytanie - czy jest możliwe, żeby tak złożona, skomplikowana struktura powstała na drodze przypadku? Ot - wiał wiatr, błyskały pioruny i w zupie aminokwasów zagotowało się i łup - powstało DNA. Najpierw jakiejś prostej komórki, a potem znów biły pioruny i z prostej komórki na skutek przypadkowego zdarzenia powstała ryba, potem kijanka, potem żaba, potem szympans, a w końcu człowiek, który jak wiadomo "Brzmi dumnie".

Nauka współczesna ma już bogate instrumentarium zarówno techniczne jak i teoretyczne, i możemy obliczyć prawdopodobieństwo takich teoretycznych zdarzeń. Wynosi ono zero. Nie ma szans, żeby życie - oparte na tak starannie celowych strukturach jak DNA mogło powstać na drodze przypadku. Co więcej - znana nam przyroda nie ma w sobie żadnego mechanizmu (prawa), wg którego z prostych elementów samoczynnie powstawałyby bardziej skomplikowane struktury. Wręcz przeciwnie - znana i powszechnie obowiązująca w znanym nam świecie druga zasada termodynamiki mówi, że układy skomplikowane, pozostawione same sobie rozpadają się na coraz bardziej proste, że bałagan, czyli entropia w przyrodzie rośnie.

Ale nawet posiadając super laboratoria, mikroskopy, techniki laserowe człowiek współczesny nie jest w stanie wyprodukować ani jednej, najprostszej choćby formy życia.

Strony: