stat4u
Policjant na służbie też ma obowiązek zapinać pasy! - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

Policjant na służbie też ma obowiązek zapinać pasy!

Aktualności » Policjant na służbie też ma obowiązek zapinać pasy!

Data:18.06.2013 (ost. aktualizacja 18.06.2013 19:14)
  • ilustracja do tekstu. źródło: internet
    ilustracja do tekstu. źródło: internet

W związku z licznymi pytaniami związanymi z jazdą policjantów na służbie bez zapiętych pasów, postanowiliśmy zająć się tym tematem i przyjrzeć temu bliżej.

Niestety, obserwując policjantów pełniących służbę na terenie Korsz, niejednokrotnie zauważyliśmy, że poruszają się oni samochodem oznakowanym bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Zaobserwowaliśmy m.in. jak policjanci opuszczając fast food, wsiadają do samochodu i ruszają nie zapinając pasów. Być może mieli pełne brzuszki i pas by te brzuszki uciskał, ale przepisy to przepisy.

Innym razem policjant w mundurze jadący samochodem oznakowanym z prędkością
ok 30-40 km/h z uśmiechem na ustach jadąc bez pasów rozmawiał sobie przez telefon komórkowy.

Poniżej zamieszczamy informację na temat obowiązku zapinania pasów przez policjantów na służbie przesłaną na naszą prośbę przez st. sierż. Marcina Staśkiewicza z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

„W odpowiedzi na zapytanie dotyczące obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa przez policjantów będących na służbie informuję Pana Redaktora, że zgodnie z Ustawą
z dn. 20.06.1997r. Prawo o ruchu drogowym
policjanci będący na służbie również mają obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy pojazdem służbowym. Obowiązek ten nie dotyczy m.in. osoby, mającej orzeczenie lekarskie
o przeciwwskazaniu do używania pasów, policjanta-podczas przewożenia osoby(osób) zatrzymanej czy konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych (zgodnie z art. 39 przedmiotowej Ustawy)”.


Tak więc policjanci na służbie mają obowiązek zapinać pasy bezpieczeństwa podczas jazdy służbowym samochodem. Komendant też.

JK