stat4u
POLSKA KROPLA, SMOLEŃSKA SKAŁA - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

POLSKA KROPLA, SMOLEŃSKA SKAŁA

Aktualności » POLSKA KROPLA, SMOLEŃSKA SKAŁA

Data:10.04.2015 (ost. aktualizacja 10.04.2015 10:10)
  • www.ryszardczarnecki.pl
    www.ryszardczarnecki.pl

Na tragedię w Smoleńsku A.D. 2010 patrzę także przez pryzmat międzynarodowy. Ostatnio spotkałem się z jednym z ambasadorów krajów Partnerstwa Wschodniego akredytowanym przy Unii Europejskiej i NATO. Choć dyplomata, w bawełnę nie owijał: o ś.p. prezydencie RP profesorze Lechu Kaczyńskim powiedział wprost, że został zabity, a nie że zginął w katastrofie.

To przeświadczenie panuje zresztą wśród wielu polityków, w krajach które dawniej wchodziły w skład Związku Sowieckiego. Uważają oni, że Rosja stała za zamachem (sic!) 10 kwietnia 2010, a jej celem było zastraszenie elit politycznych w krajach postsowieckich.

Gdy – będąc zresztą poza Europą – dowiedziałem się o katastrofie TU 154 M, myślałem, że to wypadek. Potem, z każdym miesiącem byłem o tym coraz mniej przekonany. Do dzisiaj nie rozumiem dlaczego władze w Polsce zupełnie odrzuciły międzynarodową pomoc w „śledztwie smoleńskim”. W lipcu 2010 roku napisałem specjalną interpelację (w nomenklaturze unijnej to „zapytanie”) do Komisji Europejskiej, pytając o możliwość pomocy UE w celu ujawnienia okoliczności tej tragedii. Dwa miesiące później, we wrześniu 2010 otrzymałem oficjalną odpowiedź, pieczołowicie zachowaną do dzisiaj, że  pomoc ze strony instytucji unijnych jest możliwa, ale musi o nią wystąpić kraj członkowski czyli Polska. Odpowiedź tą nagłośniłem. Rząd Donalda Tuska uparcie milczał, jakby pomoc Brukseli, Komisji Europejskiej czy unijnych agend była mu wręcz nie na rękę. Czemu?

Strony: