stat4u
Rozmawiamy z Ryszardem Czarneckim - kandydatem na wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

Rozmawiamy z Ryszardem Czarneckim - kandydatem na wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego

Aktualności » Rozmawiamy z Ryszardem Czarneckim - kandydatem na wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego

Data:17.06.2014 (ost. aktualizacja 17.06.2014 15:00)
  • Ryszard Czarnecki - poseł do PE. Źródło: archiwum
    Ryszard Czarnecki - poseł do PE. Źródło: archiwum

Gratuluję otrzymania mandatu. Po raz trzeci Polacy Panu zaufali.

W jakich komisjach zamierza Pan zasiadać i jakimi sprawami zajmować się?

Moja grupa polityczna Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy zgłosili moją kandydaturę na wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się na początku lipca. Gdybym jako szósty Polak został wiceprzewodniczącym PE, chciałbym kontynuować to, czym zajmowałem się w ostatnich latach - czyli polityką wschodnią i kontrolą budżetu instytucji unijnych.

Co uznaje Pan za swój osobisty sukces dwóch poprzednich kadencji?

Jako trzeci Polak, po Jerzym Buzku i Janie Olbrychcie, otrzymałem prestiżową międzynarodową nagrodę przyznawaną przez polityków i dziennikarzy MEP Award dla najlepszego eurodeputowanego roku (w kataegori "Rozwój"). Ponadto w poprzedniej kadencji byłem najczęściej zabierającym głos polskim europosłem, a w kadencji mijającej z dziesięcioma przygotowanymi przeze mnie raportami (sprawozdaniami) byłem 4-ty wśród 51 polskich europosłów i 26-ty wśród przeszło 764 europosłów.

Jakie najważniejsze zadania, cele stoją przed PE w nadchodzącej kadencji?

Widzę następujące zadania: 1. Wsparcie dla idei Wspólnej Polityki Obronnej UE, która jednak nie będzie konkurencją dla NATO oraz dla Wspólnej Polityki Energetycznej - której na razie nie ma, wbrew deklamacjom Tuska. 2. Wsparcie dla utrzymania CAP czyli Wspólnej Polityki Rolnej w obecnym kształcie. 3. Demokratyzacja procesu decyzyjnego w Unii Europejskiej, a przez to zwiększenie autorytetu Unii jako takiej.

Czy Unia Europejska w obecnym kształcie przetrwa?

Tak, bo to się opłaca krajom członkowskim. Choć kiedyś była bardziej efektywna politycznie i gospodarczo i bardziej solidarna.

Jak Pan skomentuje sukces Janusza Korwin-Mikkego?

Wybory europejskie mają najniższą frekwencję ze wszystkich wyborów w Polsce. Przy frekwencji takiej jaka jest w wyborach do Sejmu RP partia pana JKM by nie weszła - tak zapewne stanie się za rok.

Czy PiS wyciągnie rękę do Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina?

Gowin bardziej otwiera nas na centrum, więc może być bardziej użyteczny. A tak w ogóle to negocjacji nie prowadzi się poprzez media, zwłaszcza wrogie prawicy, co dedykuję Zbyszkowi i jego współpracownikom.

Czy wybory europejskie zostały sfałszowane?

To dziwne, że tylko w Irlandii Północnej liczyli głosy dłużej niż u nas. Dziwny też był nagły i tak duży wzrost głosów nieważnych - a przecież unieważnić głos w polskim systemie wyborczym jest bardzo łatwo. Co dziwne, że PKW zabroniła członkom komisji fotografowania czy "kamerowania" protokołów okręgowych komisji. Jak ktoś nie ma nic do ukrycia, to tak się nie zachowuje. Szkoda też, że w ostatniej kadencji Sejmu odrzucono ogłoszone przez PiS zmiany w ordynacji wyborczej, które mogłyby ograniczyć możliwości "korygowania" wyników wyborów.

Proszę ocenić w kilku zdaniach politykę zagraniczną obecnego rządu i miejsce Polski w Europie

Pozycja naszego kraju jest słabsza niż za rządów PiS i premiera Kaczyńskiego. W Unii każdy kraj ma interesy i o nie walczy, poza rządem Tuska, który za wszelką cenę nie chce sprawiać "kłopotu" innym państwom i niczego praktycznie się nie domaga. Tusk bezgranicznie zaufał Merkel, a ta Gazociąg Północny zrobiła z Rosją, podjęła decyzję o budowie Muzeum "Wypędzonych", które fałszuje historię Polski, przeforsowała szkodliwy dla nas Pakiet Klimatyczny, wreszcie poparła Budapeszt, a nie Wrocław na siedzibę Europejskiego Instytutu Technologicznego. Z drugiej strony, taktyka "przytulania się" do Rosji ze strony rządu PO-PSL zakończyła się dramatycznie: Kreml udowodnił prawdziwość stwierdzeń braci Kaczyńskich o jego imperialnym charakterze. To zaskoczyło Tuska, który przecież kilka lat temu mówił: "Putin jest naszym człowiekiem w Moskwie". Jednym słowem: taka koalicja uważa, że najlepszą polityką zagraniczną jest brak polityki zagranicznej.

Kiedy Prawo i Sprawiedliwość wygra z Platformą Obywatelską w wyborach?

Już w najbliższych wyborach samorządowych jesienią 2014 zdobędziemy władzę w kilku sejmikach. A za rok wygramy wybory parlamentarne i będziemy samodzielnie rządzić.

Przylgnęło do Pana określenie „OBATEL”. Wie Pan dlaczego? Jak Pan to skomentuje?

To ze "Szkła kontaktowego" TVN 24. Fani tego programu wysyłający takie esemesy, które potem są pokazywane na pasku, sugerują najwyraźniej, że nie mam najlepszej dykcji w Unii Europejskiej. I pewnie mają trochę racji! Ale już poważnie: w ostatnim czasie staram się jednak mówić wolniej. Ale mówiąc nawet bardzo szybko, nigdy nie przekręcam nazw polskich miast, wiem jak się je odmienia - w przeciwieństwie do byłego ministra finansów, wicepremiera Rostowskiego, który tak właśnie robiąc przegrał z kretesem wybory europejskie. 

Dziękuję za rozmowę.

 

Rozmawiał:  Tomasz Dudziak