stat4u
Ryszard Czarnecki: Moskwę można zastraszyć sankcjami bankowo-gospodarczymi - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

Ryszard Czarnecki: Moskwę można zastraszyć sankcjami bankowo-gospodarczymi

Aktualności » Ryszard Czarnecki: Moskwę można zastraszyć sankcjami bankowo-gospodarczymi

Data:27.02.2015 (ost. aktualizacja 27.02.2015 15:00)
  • źródło: abcrosji.pl
    źródło: abcrosji.pl

Rosja nie przestraszy się sankcji typu nie wpuszczenie na teren krajów członkowskich Unii jakiegoś piosenkarza (jak to miało miejsce ostatnio), czy jakiegoś oligarchy. Rosja może przestraszyć się tylko realnych uderzeń ekonomicznych, a takim byłoby wykluczenie jej z systemu bankowego SWIFT. Byłoby to bardzo dużym obciążeniem dla systemu gospodarczo-finansowego Federacji Rosyjskiej. Dlatego, gdy zaproponowałem takie rozwiązanie na początku sierpnia w Parlamencie Europejskim, reakcja przewodniczącego Dumy Federacji Rosyjskiej, Siergieja Naryszkina była bardzo ostra.

Następny element mojego czteropunktowego planu zatrzymania Rosji, który na początku tygodnia przedstawiłem w polskim Sejmie dotyczy partnerstwa centralnego. Chodzi o wsparcie ekonomiczno-cywilizacyjne dla Ukrainy, np. poprzez budowę autostrad czy linii kolejowych łączących Ukrainę z Polską, ze Słowacją czy z Węgrami. Na ten cel można by wykorzystać środki unijne lub środki z EBOR – Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju lub z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Tego rodzaju projekty mogłyby skonsolidować Unię Europejską oraz spowodować, że Ukraina stanie się atrakcyjniejszym obszarem dla zachodnich inwestorów, a dzięki temu będą się też chętniej o nią upominać.

Kolejnym rozwiązaniem, które mogłoby powstrzymać Rosję przed dalszą ekspansją jest większe zaangażowanie Unii Europejskiej we wzmocnienie wschodniej flanki NATO - co już proponował premier Kaczyński na ostatnim Forum Ekonomicznym w Krynicy. Aby Rosja widziała, że kraje, które sąsiadują z Ukrainą, zaznaczyły przy jej granicy swoją obecność militarną.

Wreszcie kwestia czwarta. Poszedłem za ciosem wobec decyzji Parlamentu Europejskiego podjętej w styczniu tego roku dotyczącej sprzedaży broni Ukrainie. Do tego, aby sprzedawać Ukrainie broń, nie trzeba europejskiego konsensusu, to jest kwestia decyzji poszczególnych krajów i myślę, że te decyzje nastąpią. Kwestią dyskusji będzie to, czy ma to być broń tylko defensywna czy też ofensywna. Niewątpliwie, w naszym polskim interesie jest Ukrainę dozbroić, bo to może powstrzymać Rosjan przed atakowaniem kolejnych obszarów.

*wypowiedź Ryszarda Czarneckiego dla portalu Fronda.pl