stat4u
SAMOBÓJCZA POLITYKA Z WOJNĄ W TLE - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

SAMOBÓJCZA POLITYKA Z WOJNĄ W TLE

Aktualności » SAMOBÓJCZA POLITYKA Z WOJNĄ W TLE

Data:31.10.2016 (ost. aktualizacja 31.10.2016 11:47)
  • Poseł Janusz Sanocki/archiwum
    Poseł Janusz Sanocki/archiwum

Brzeżany – to miasteczko na Kresach (dawne województwo tarnopolskie) , w którym m.in. urodził się późniejszy Marszałek Polski – Edward Rydz Śmigły. Teraz miasto należy do Ukrainy, którą Polska wiernie wspiera politycznie, gospodarczo i militarnie - na razie w ograniczony na szczęście sposób, ale jak padnie rozkaz, to oczywiście pójdziemy w bój.  O tym jaka atmosfera panuje w Brzeżanach i na całej Zachodniej Ukrainie mówi filmik znaleziony w Internecie przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Film pokazuje jak ukraińska młodzież w jednej z brzeżańskich szkół  maszeruje pod czerwono-czarnymi sztandarami OUN/UPA gromko wyśpiewując banderowskie pieśni. Dziewczynki mają na bluzkach napisy: „Ja banderówka”.

Każdy, kto był na Ukrainie w ostatnich latach wie, że brzeżańska szkoła nie jest wyjątkiem. W każdej ukraińskiej szkole wiszą portrety nacjonalistycznych przywódców z czasów II wojny: Bandery czy Szuchewycza, młodzież – podobnie jak całe społeczeństwo – poddana jest indoktrynacji ukazującej UPA i nacjonalistów jako bojowników o wolność Ukrainy i świetlane wzory do naśladowania. Oczywiście w całej tej propagandowej akcji nie ma mowy o żadnej historycznej prawdzie i podaniu na czym w istocie walka UPA o wolną Ukrainę polegała.  Ani o okrutnych rzeziach polskiej ludności cywilnej kresów – zabijaniu dzieci, kobiet bezbronnych rolników, rabowaniu ich dorobku, paleniu domostw. Ani o mordowaniu tych Ukraińców, którzy ratowali polskich sąsiadów czy krewnych.

Ani o mordowaniu innych mniejszości. Najpierw bowiem Ukraińcy służący w niemieckiej policji  - ci sami, którzy potem zbiegli do lasu i utworzyli Ukraińską Powstańcza Armię – wymordowali Żydów. Potem rżnęli Polaków, Czechów i wszystkie mniejszości etniczne, które od wieków zamieszkiwały tamte tereny. OUN – jako organizacja wzorowana na ideach niemieckich nazistów - zmierzała bowiem do Ukrainy etnicznie czystej, z której wszystkie mniejszości miały być  fizycznie usunięte, czyli po prostu wymordowane. Stąd współpraca ukraińskich nacjonalistów z III Rzeszą i chętne zasilanie formacji Waffen SS. Jedną z takich formacji była 14 Dywizja Grenadierów SS Galizien, którą obciążają liczne zbrodnie na bezbronnej polskiej ludności. Dywizja SS- Galizien, na Ukrainie zwana „SS-Hałyczyna” jest również czczona jako bohaterowie walki o wolność. Jak doniósł jeden z portali internetowych - 15 czerwca 2015 r. w Stanisławowie (dziś: Iwano-Frankiwsk) odbył się uroczysty koncert ku czci bohaterów z „SS Hałyczyna”.

Strony: