stat4u
SUKCESY CZWORONOŻNYCH PRZYJACIÓŁ Z W-MOSG - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

SUKCESY CZWORONOŻNYCH PRZYJACIÓŁ Z W-MOSG

Aktualności » SUKCESY CZWORONOŻNYCH PRZYJACIÓŁ Z W-MOSG

Data:15.03.2016 (ost. aktualizacja 15.03.2016 11:56)
  • źródło: W-MOSG
    źródło: W-MOSG

Psy, których w Warmińsko–Mazurskim Oddziale Straży Granicznej jest 24 muszą mieć odpowiednie predyspozycje, posiadają różne specjalności, szkolone są do wyszukiwania materiałów wybuchowych, broni, narkotyków, ale  także tropią i patrolują.

Dzięki ich pracy udaje się wytropić przestępcę, odnaleźć zakazane substancje, nielegalne towary oraz  zaginione osoby. Przewodnicy psów służbowych wraz ze swoimi podopiecznymi wspierają także inne służby.

W ostatnim czasie dzięki pomocy psa Farko z PSG w Dubeninkach odnaleziono kilka osób m.in. 13-letniego chłopca, który ukrył się w zaroślach koło jeziora. Ten sam bohater doprowadził do zatrzymania sprawców wandalizmu, którzy zniszczyli 19 pojazdów i zdemolowali szkołę w Dubeninkach. Sukcesem Farka jest doprowadzenie do miejsca przebywania osoby zbiegłej z wypadku. Jak się okazało sprawcą był pijany kierowca. Dzięki czworonożnemu tropicielowi zatrzymano mężczyznę, który uciekł, porzucając kradzionego lexusa. Po kilkunastu minutach niezawodny pies Farko znalazł w zaroślach uciekiniera.

Natomiast pies służbowy Badi i jego „kolega” Jami z PSG w Bezledach, również na swoim koncie mają  ogromne sukcesy, Badi wskazał kierunek trasy 13-latka, który uciekł ze szkoły i groził, że się zabije. Chłopiec cały i zdrowy wrócił do domu. Pies Jami współdziałał z policją i dzięki niemu ujawniono w powiecie ostródzkim, w pomieszczeniach mieszkalnych: amfetaminę, marihuanę,  tabletki koloru niebieskiego oraz inne substancje narkotyczne.

A pies Joga z Grzechotek wskazał posesję, w powiecie olsztyńskim, na której w trakcie przeszukania ujawniono marihuanę.

Avil z Braniewa współdziałał z żołnierzami Żandarmerii Wojskowej w Elblągu i pokazał miejsca ukrycia różnych substancji narkotycznych w m. Elbląg. Natomiast, pies Jager z PSG w Braniewie, pomógł policjantom z Lelkowa w ujęciu sprawcy kradzieży kielichów z Cerkwi. Ten tropiciel doprowadził również do miejsca zamieszkania i wskazał sprawców wejścia na pas drogi granicznej. Innym razem udał się za osobą, która została zatrzymana  za przekroczenie granicy państwowej wbrew przepisom.

Wyniki naszych podopiecznych, czworonożnych przyjaciół nie byłyby możliwe, gdyby nie ich „panowie”-przewodnicy psów służbowych. To oni ich szkolą, kierują ich pracą i wspierają podczas różnych działań.

 

Mirosława Aleksandrowicz

Rzecznik Prasowy - koordynator
Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej