stat4u
Warszawa. II KONFERENCJA SEJMOWA POSELSKIEGO ZESPOŁU NA RZECZ NOWEJ KONSTYTUCJI - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

Warszawa. II KONFERENCJA SEJMOWA POSELSKIEGO ZESPOŁU NA RZECZ NOWEJ KONSTYTUCJI

Aktualności » Warszawa. II KONFERENCJA SEJMOWA POSELSKIEGO ZESPOŁU NA RZECZ NOWEJ KONSTYTUCJI

Data:26.06.2016 (ost. aktualizacja 26.06.2016 19:17)
  • Sejm RP, Sala Kolumnowa/fot. T.Dudziak
    Sejm RP, Sala Kolumnowa/fot. T.Dudziak

W sobotę 25 czerwca Poselski Zespół na rzecz Nowej Konstytucji  zorganizował w Sejmie drugą już konferencję pn. „ Konstytucja – Wymiar Sprawiedliwości i Obywatele”.  Zespół ten opracował projekt obywatelskiej ustawy o ustroju sądów powszechnych i prezentacja tego projektu była głównym punktem obrad. Oprócz tego w trakcie spotkania osoby pokrzywdzone przez wymiar sprawiedliwości i instytucje państwa polskiego miały możliwość przedstawić swoje sprawy. Są to bardzo często przypadki wstrząsające, pokazujące jak dalece funkcjonowanie państwa i formalne stosowanie prawa, pozbawione troski o dobro wspólne, rozmija się z poczuciem sprawiedliwości. Pięknie powiedział o tym podczas konferencji przewodniczący Poselskiego Zespołu  Marszałek Senior Kornel Morawiecki.

Gośćmi ze strony władz rządowych byli p. Jerzy Chrobak z Ministerstwa Finansów oraz przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości: Pan Wiceminister  Marcin Warchoł oraz dyrektor gabinetu politycznego Ministra Sprawiedliwości p. Michał Woś.

Pan Michał Woś omówił pracę zespołu prawników powołanego przez Ministra Sprawiedliwości do rozpatrywania przypadków, które opisane zostały przez Zespół w pierwszym raporcie, wydanym na I Konferencję, która odbyła się w styczniu br.

Natomiast pan Wiceminister Marcin Warchoł szerzej przedstawił uczestnikom zamierzenia Ministerstwa zmierzające do zapewnienia udziału i nadzoru społeczeństwa nad pracą sądów oraz odniósł się także do spraw przedstawianych przez uczestników konferencji.

Projekt ustawy o ustroju sądów opracowany przez Zespół, Wiceminister uznał za bardzo interesujący i w wielu kwestiach zbieżny z projektem, nad którym pracuje Ministerstwo.

Współpraca Poselskiego Zespołu z Ministerstwem Sprawiedliwości trwa od pierwszej konferencji w styczniu i ocenia się ją jako bardzo obiecującą. Pan Wiceminister Marcin Warchoł stara się wnikliwie rozpatrywać zgłaszane problemy, a zespół kierowany przez p. Michała Wosia energicznie przystąpił do badania zgłoszonych przypadków sądowego bezprawia.

Konferencja była bardzo udana. Szczególnie obiecująca i ważna jest sprawa projektu ustawy o ustroju sądów powszechnych. Bez zmiany mechanizmów ustrojowych, które są obecnie istotną przyczyną patologii występujących w polskim wymiarze sprawiedliwości, nic się bowiem nie zmieni.

Poselski Zespół zamierza w dalszym ciągu zajmować się pojedynczymi sprawami osób, a następna konferencja zorganizowana zostanie wspólnie ze stowarzyszeniami i zespołami regionalnymi oraz organizacjami obywatelskimi, które współpracują z Zespołem Poselskim. I to te organizacje dokonają wstępnej selekcji spraw, które będą przedstawiane na konferencji oraz będą zatwierdzać regionalne listy uczestników.

Niezależnie od trudności jakie stoją na naszej drodze, jakiej by one nie były natury, nie wolno nam porzucić pracy, której celem jest naprawa naszego państwa, uzdrowienie wymiaru sprawiedliwości, rozpoczęcia debaty na temat nowej konstytucji, która ma służyć obywatelom, a nie klikom, które zawłaszczyły Państwo Polskie. Taki jest nasz cel i zamierzamy wytrwać w jego realizacji.  Wszystko co robimy służy temu celowi i wszystkich, którzy chcą w tę pracę się włączyć witamy z pełną otwartością.

Janusz Sanocki/Tomasz Dudziak