stat4u
WRACAJĄ KIEDY CHCĄ, NIE LICZĄC SIĘ Z PRZEPISAMI - Quick.Cms - szybki i prosty system zarządzania treścią

WRACAJĄ KIEDY CHCĄ, NIE LICZĄC SIĘ Z PRZEPISAMI

Aktualności » WRACAJĄ KIEDY CHCĄ, NIE LICZĄC SIĘ Z PRZEPISAMI

Data:29.08.2013(ost. aktualizacja 29.08.2013 22:04)
  • ilustracja do tekstu
    ilustracja do tekstu

Ruch osobowy w ramach małego ruchu granicznego na granicy polsko-rosyjskiej stanowi ponad 80% ogółu. Jednakże blisko 20% przekroczeń granicy to wciąż podróżowanie cudzoziemców na podstawie wiz. Każdego dnia Straż Graniczna rozpoczyna procedurę administracyjną wobec Rosjan, którzy przekroczyli dozwolony okres pobytu na terytorium Unii Europejskiej.

Scenariusz zwykle jest bardzo podobny. Cudzoziemcy rozpoczynają swoją podróż w przej ściach granicznych Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Legitymują się wymaganymi dokumentami poczym kierują się do państw Strefy Schengen. Gdy decydują się zakończyć swoją wycieczkę, stawiają się do odprawy granicznej i wówczas okazuje się, że nie dopilnowali okresu ważności wizy albo najzwyczajniej w świecie zignorowali fakt, że czas ich pobytu jest już nieobowiązujący. W świetle prawa przebywają w Polsce bez wymaganego tytułu prawnego. Niejednokrotnie zdarzyło się, że goście zza wschodniej granicy już od tygodnia powinni być już w swoim kraju, a dopiero kierują się z zachodniej części obszaru Unii Europejskiej.

W ostatnich dniach w drogowym przejściu granicznym w Gronowie pojawiła się 51-letnia Rosjanka, która przekroczyła wskazany w dokumentach okres pobytu w UE o 241 dni. Kobieta przekroczyła granicę w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia ubiegłego roku. Zgodnie z wizą mogła przebywać za granicą jedynie 3 dni. Pani jednak postanowiła wróci ć do rodzimego kraju dopiero 8 miesięcy później. Funkcjonariuszowi Straży Grnaicznej wyjaśniła, że zwiedzała Francję. Okazała do kontroli zaświadczenie na powrót do kraju. Oznajmiła również, że nie ma paszportu. Jednakże w wyniku czynności wjaśniających okazało się, że dokumnet wraz z przeterminowaną wizą kobieta schowała w bagażu. Rosjanka została zobowiązana do opuszczenia Polski i ukarana mandatem karnym w wysokości 500 złotych. Otrzymała zakaz wjazdu na 24 miesiące.

W lipcu br. Straż Graniczna wydała 26 decyzji administracyjnych obywatelom Rosji o zobowiązaniu do opuszczenia Polski w związku z samowolnym wyd łużeniem okresu pobytu.

Justyna Szubstarska
Rzecznik Prasowy
Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej